728x90-CB.jpg

282.Müzayede-Değerli Tablolar ve Antikalar-Artam Antik A.Ş

544.203 izlendi
282.Müzayede
Değerli Tablolar ve Antikalar
24 Mayıs 2014
Artam Antik A.Ş


Türkiye’nin lider müzayede evi Antik A.Ş. klasik Türk resminin en değerli sanatçılarının yer aldığı 282. Müzayedesini 24 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Shangri-La otelde gerçekleştiriyor.  Müzayedede Türkiye’nin köklü ailelerinin koleksiyonlarından çıkan Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Sami Yetik ve Hikmet Onat’a ait başyapıt tablolar ile değerli Osmanlı eserleri satışa sunulacak.
 
Müzayedenin öne çıkan eseri Osman Hamdi Bey’in, 1882’den bu yana ilk kez gün ışığına çıkan “Yeşil Cami Önü” konulu başyapıt tablosu.. Türkiye’de satışa sunulan en değerli Osman Hamdi Bey şaheseri olarak gösterilen eser ebatları ve göz kamaştıran detayları ile müzelik değerde.. Müzayedede ayrıca Türk resim sanatının usta sanatçılarından Şeker Ahmet Paşa’nın “Natürmort” konulu eseri yer alıyor. Halil Paşa’nın başyapıt çalışması 1900 tarihli “Çeşme yolu” tablosu, Hoca Ali Rıza’nın Türk resim sanatında ekol olan tekniğini konuşturduğu muhteşem bir peyzaj resmi, İbrahim Çallı’nın ünlü manolyaları ve deniz peyzajı olarak farklı dönemlerinden çok önemli çalışmaları ile Sami Yetik ve Hikmet Onat imzalı eserler yer alıyor.
Hilye-i Şerif formunda Hz. Muhammed’in 10 mucizesini içeren Bakkal Arif ketebeli Aşere-i Mucizat 24 Mayıs 2014 tarihinde satışa sunulacak hat sanatı eserlerinden biri. Hafız Osman, Hasan Rıza, Kazasker Mustafa İzzet, Sami Efendi, Hamid Aytaç gibi Türk Hat sanatına yön vermiş değerli hattatların Hilye-i Şerife, levha ve Kur’an-ı Kerimler de müzayedede yer alan hat sanatı örnekleri arasında.
 
Osmanlı dönemi antikaların yer aldığı müzayedede Tombaklar, Tuğralı gümüşler, Edirnekari saat ve mobilyalar, bohem ve Beykoz camları koleksiyoncuları heyecanlandıracak eserler arasında yer alıyor.
 
Turgay Artam tarafından yönetilecek olan 282. müzayededeki eserler 24 Mayıs tarihine kadar Antik Palace’da görülebilir.  Süleyman Seba Cad. Talimyeri sok. No: 2 Maçka adresinden katalog temin edilebilir veya  www.antikas.com internet sitesinden online kataloglara ulaşabilirsiniz.  (0212) 236 24 60
Müzik:Müzikotek


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG