728x90-CB.jpg

300. Müzayede | Artam Antik A.Ş.

95.169 izlendi
300. Müzayede
Klasikten Çağdaşa Başyapıtlar Müzayedesi
12 Mayıs 2018
Artam Antik A.Ş.
 
Artam Antik A.Ş. 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleştireceği 300. Müzayedede önemli Türk sanatçılarının başyapıt eserlerini satışa sunuyor.
 
Klasik’ten Çağdaş’a Türkiye’nin en değerli sanatçılarının yer aldığı müzayede iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde usta Türk ressamları ve değerli antikalar yer alıyor. İbrahim Çallı’nın ünlü “Ada’da Gezinti” tablosu ilk kez müzayedeye çıkıyor. 700.000 TL açılış fiyatı olan tablo sanatçının başyapıt eserlerinden biri. Çallı’ya ait “Beylerbeyi”, “Rumelihisarı” ve Natürmort konulu eserleri de satışa sunuluyor. Hoca Ali Rıza’nın başyapıtlarından “Kırmızı Ev” konulu guaj çalışması müzayedenin en değerli eserlerinden, değerli sanatçı Avni Lifij’in şaheseri “Ayasofya” tablosu, Sami Yetik’in “Ankara Kalesi” konulu görkemli tablosu bu müzayedede satışa sunulan eserler arasında. Hikmet Onat, Vecih Bereketoğlu, Feyhaman Duran, Şevket Dağ, Cemal Tollu, Malik Aksel, Mahmud Cuda imzalı eserler de ilk kez müzayedede satışa sunulacak. Antik A.Ş.’nin 300. Müzayedesinde Osmanlı ve Avrupa yaşantısının ihtişamını yansıtan saraylara ait oturma takımları, vitrinler, Sevres porselen vazolar, bronz heykeller ve antika objelerin yer aldığı eserler 12 Mayıs Cumartesi günü satışa sunuluyor. Hat sanatının en değerli eserlerinden Mahmut Celaleddin, Kamil Akdik ve Mehmed Fehmi ketebeli Hilye-i Şerifler, Hafız Ali Rıfkı’ya ait el yazması Kur’an-ı Kerim Osmanlı hat sanatının en değerli örnekleri olarak dikkat çekiyor. Başyapıt eserlerin satışa sunulacağı müzayedeyi Artam Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam yönetecek. Çok değerli eserlerin bir araya geldiğini söyleyen Artam, sanatseverlere kaçırılmaması gereken bir müzayede hazırladıklarını belirtiyor. İbrahim Çallı “Ada’da Gezinti”, Hoca Ali Rıza “Kırmızı Ev”, Avni Lifij “Ayasofya” Sami Yetik “Ankara Kalesi”, Hikmet Onat “Yenimahalle-Sarıyer” konulu eserleri ile Türk resim sanatının seçilmiş eserlerini yakından görmenin büyük bir kazanç olduğunu hatırlatıyor. Artam “300. Müzayedemiz Türk resim sanatının en değerli imzalarının yer aldığı görkemli bir sergiye dönüştü. 1880’lerde oryantalist ressamların gözünden İstanbul betimlemeleri ile başlıyor ve Türk resim sanatının zaman tüneli olarak devam ediyor. 1890’lardan 1980’lere kadar uzanan geniş bir yelpaze sanatseverleri bekliyor”
Müzayedenin ikinci bölümünde Fahrel Nissa Zeid, Nejad Melih Devrim, Cihat Burak, Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Selim Turan, Avni Arbaş, Nuri İyem, Nurullah Berk, Adnan Çoker, Mehmet Güleryüz, Ömer Uluç ve Neşe Erdok imzalı eserlerin yer aldığı müzayedede 20. yüzyıl Çağdaş Türk resim sanatından önemli bir seçki satışa sunuluyor. Duyguları ve heyecanı müzikle anlatmış ünlü piyanist besteci Frédéric Chopin’e saygı için Nejad Melih Devrim’in 1960 yılında Varşova’da yaptığı “Chopin” adlı eser müzayedenin başyapıtlarında biri. 1964 yılında Paris Modern Sanatlar müzesinde sergilenen ve uluslararası yarışmada müzenin üçüncülük ödülünü alan Cihat Burak’ın “Hayal Donanma” isimli başyapıt tablosu 12 Mayıs müzayedesinde satışa sunuluyor. Fahrel Nissa Zeid’in “Yelken”i müzayedenin bir diğer önemli eseri. Eski Aliye Berger Koleksiyonu’ndan müzayedeye gelen eserin yanı sıra müzayedede 1940-1960 ve 1970’lerden 4 farklı Fahrel Nissa Zeid eseri yer alıyor. 1940’lı yıllardan bir interior çalışması da bu eserlerden biri. Burhan Doğançay’ın “Yelkenler” konulu muhteşem tuval çalışması yine ilk kez müzayedeye çıkacak eserler arasında.
 
USTALAR GEÇİDİ
Müzayedenin diğer öne çıkan eserleri arasında Erol Akyavaş’ın “Duvarlar” ve “Kafalar” serilerinden eserleri, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İstanbul” konulu soyut çalışması, Nurullah Berk’in “Ütü Yapan Kadın” ve “Çiçekler”, Orhan Peker’in “Atbaşı” konulu eseri, Neşe Erdok, Mehmet Güleryüz, Komet ve Ömer Uluç’un farklı dönemlerinden eserleri yer alıyor. Zeki Faik İzer, Cevat Dereli, Avni Arbaş, Abidin Dino gibi değerli sanatçıların da eserleri koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor. Füreya Koral, Alev Ebuzziya imzalı seramik çalışmalar ile Kemal Önsoy ve Canan Tolon imzalı eserler yer alıyor.
Satışa sunulacak eserler 3-12 Mayıs tarihleri arasında Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. Olgaç Artam tarafından yönetilecek müzayede
12 Mayıs Cumartesi saat 14:00’da Antik Palace’da.
Müzayede ile ilgili bilgi (www.artam.com) sitesinden ve (0212) 236 24 60 telefon numarasından alınabilir.
 
Müzik: Müzikotek
 
 


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG