728x90.jpg

Hiper-Realist Heykeller ~ Ron Mueck

54.957 izlendi
Bir kukla ustası iken, balmumu heykele merak duyan Mueck'in gerçekle-yanılsama arasındaki eserlerinden bir seçki...


Biyografi

Avustralya, Melbourne doğumlu (1958) sanatçı, kariyerinin ilk yirmi yılında profesyonel kukla yapımcılığı ve oynatıcılığı işi ile uğraşmıştır. Shirl's Neighborhood (çocuklar için hazırlanan televizyon şovu) ve Labyrinth (çocuk filmi) sanatçının hem kukla karakterlerini gerçekleştirdiği hem de seslendirmelerini yaptığı prodüksiyonlar arasındadır. Mueck, ayrıca NY Muppet Workshop şirketinde Muppet tasarım ekibiyle de çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Mueck, 1996 yılında Paula Rego için yaptığı Pinokyo heykeliyle Londranın ünlü galericisi (Saatchi Gallery) ve sanat-koleksiyoncusu Charles Saatchinin dikkatini çekmiş, sanatçı ile tanışan Saatchi, 1997 yılında Royal Academydeki (Londra Kraliyet Sanat Akademisi) Sensation sergisinde, Mueckin Ölü Baba isimli erken dönem heykeline, sergilenen diğer yapıtlar arasında yer vermiştir.

Ölü Baba sanatçının kendi saç telini kullandığı tek çalışmasıdır. Bununla birlikte genellikle fiberglas (cam lifi), silikon ve karışık malzeme kullanarak gerçekleştirdiği heykeller birçok evreden geçerek son halini alırlar. Sanatçı heykelin pozunu belirlemek için öncelikle fotoğraftan ya da gerçek modelden faydalanarak kilden bir seri küçük model yapar. Daha sonra heykelin boyutlarını belirlemek amacıyla çizimler gerçekleştirir. Sonraki aşama figüre ifade ve dokusunu vererek şekillendirmektir.

Çalışacağı figür çok büyük ise önce metal bir çerçeve yapar, bu çerçeveyi telle bir ağ gibi örer ve alçı şeritler ile kaplar ve son olarak tüm yüzeyi kil ile kapatır. Kilden yapılı bu figürü kullanarak bir kalıp oluşturur ve silikon ya da fiberglas kullanarak heykelin dökümünü yapar. En son safha damarları boyama, hataları düzeltme ve her saç telini yerine yapıştırmaktır.


Mueck, insan formunu konu alan hiper-realist heykellerinde doğum, bebeklik, çocukluk, ergenlik, orta yaş, cinsel olgunluk, yaşlılık ve ölüm temalarını işler. Yapıtlarındaki mimik, poz ve boyut, izleyenin duyguları ile kaynaşırken izleyene heykellerin ruh durumunu anlamada da yardımcı olur.

Hazırlayan:Tuba Kocakaya
ETİKETLER

heykeltıraş / heykel / ahşap /


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG