728x90-CB.jpg

Arkas Koleksiyonu’nda Kumkapı Halıları | Türk ve İslam Eserleri Müzesi

102.024 izlendi
Arkas Koleksiyonu’nda Kumkapı Halıları
5 Ekim – 20 Kasım 2017
Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 
Geçmişten bugüne, gündelik yaşantının ayrılmaz bir parçası olan ve binlerce yıllık geleneği yansıtan halı, ülkemizin en önemli kültürel miraslarındandır.
 
Halı sanatının korunması ve desteklenmesi gereken bir değer olduğu bilinciyle oluşturulan Arkas Halı Koleksiyonu’nun dünyada çok az örneği bulunan ipek Kumkapı halılarından oluşan bölümü İstanbul’da ilk kez Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.
 
2015 yılında Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Arkas Koleksiyonu’nda Osmanlı Halı Sanatı” sergisinin devamı niteliğindeki bu sergi, konu olarak Osmanlı saray geleneğinin 20. yüzyıldaki temsilcisi olan Kumkapı halılarını ele alıyor.
 
...
 
Anadolu ve Osmanlı Saray Halıları olmak üzere iki ana bölümden oluşan Arkas Halı Koleksiyonu, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait önemli örnekler içeriyor. Bu serginin konusu olan Kumkapı halıları ise, bugün dünyada ipek halıcılığın en nadide örneklerinden oluşuyor.
 
Halı sanatının korunmasında ve desteklenmesinde büyük rol oynayan İstanbul Halı İhracatçıları Birliği ve Türk İslam Eserleri Müzesi işbirliği ile Arkas Holding tarafından düzenlenen sergide Kumkapı halılarının öncü ustaları, Agop Kapucuyan’dan Zareh Penyamin’e, Tosunyan’dan Garabed Apelyan’a kadar önemli halı ustalarına ait 32 eser, 20 Kasım tarihine kadar ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşuyor.
 
Müzik: Müzikotek
 
 
 


BENZER VİDEOLAR
İlgili Galeri Arkas Koleksiyonu’nda Kumkapı Halıları | Türk ve İslam Eserleri Müzesi

ART BLOG