base-728x90.jpg

O Zaman Renk ! | artnivo.com project space

94.353 izlendi

O Zaman Renk !
22 Eylül – 11 Kasım 2016
artnivo.com project space

 

Küratör: Selen Sarıoğlu

Selin Balcı, Basako, Zeynep Beler, Burçak Bingöl, Elif Boyner, Ahmet Civelek, Sibel Diker, Alican Leblebici, Lara Ögel, Ardan Özmenoğlu, Nejat Satı, Güneş Terkol

artnivo.com project space, Selen Sarıoğlu’nun seçkisini yaptığı “O Zaman Renk!” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Darbe girişimi, terör sorunu, Brexit, Trump’ın yükselişi derken pek çok açıdan tahammülün azaldığı, baskının arttığı, mantığın kaybolduğu, popüler kültürün popülist bir hal aldığı bir dönemden geçerken, herkesin içinde bulunduğu durumla mücadele çabasını biraz da karikatürize etme düşüncesi, on iki sanatçıyı bir araya getiriyor. Ortaya kimi zaman görüneni sorgulayan, kimi zaman melankolide kaybolan, kimi zaman kaçışı tasarlayan bir duygu karmaşası çıkıyor; hepsinin kökeninde ise bir içe dönüş eğilimi var.

Yiğit Özgür’ün sergiye ismini veren karikatürünün bu kadar yankı bulmasının sebebi şüphesiz ki ifade ettiği deliliğin, içinde bulunduğumuz durumu iyi anlatması. O zaman renk, dans, palamut, şemsiye! Absürtlüğün günlük hayatımıza bu kadar işlediği bir ülkede, delirmek istem dışı gelişen bir başa çıkma stratejisi. Dünyada tuhaflıklar artıyorsa, pek çok şey bizim kontrolümüzün dışında gelişiyorsa, bununla baş etmenin tek yolu biraz delirmek; sanatla, dansla, müzikle, kendini ifadeyle var olmak. 

Sergi, gündeliğimizin gerilimli hatlarında dolaşırken gerçeklere mola verip hayal gücüne sığınmaya davet ediyor. Aynı zamanda politik gündem bakımdan ağır geçen ve kabuğuna çekilmeye iten bir yaz sezonu sonrasında sanata ve tüm ifade biçimlerine de bir geri çağrı niteliğinde. 

Hale Tenger’in de dediği gibi “…dans etmeye, mücadeleye devam!”.

Müzik:Müzikotek

 BENZER VİDEOLAR

ART BLOG