ekavbanner1.jpg.jpg

Philipp Rathmer-Eve Dönen Beş Yol-Tophane-i Amire

99.168 izlendi
Philipp Rathmer
Eve Dönen Beş Yol
6 Haziran - 29 Haziran 2014
Tophane-i Amire

The European Azerbaijan Society (TEAS)

Detaylı bilgi için
http://teas.eu/tr


TEAS tarafından düzenlenen bu sergide devam eden Dağlık-Karabağ Savaşı dolayısıyla ortaya çıkan Azeri-Ermeni anlaşmazlığının kurbanı olan yaklaşık 875.000 Ülke İçinde Yerinden Olmuş (IDP) ve sığınmacı Azeri’nin keskin yüzleri ortaya çıkarıyor. Açılış gecesinde sergide bulunacak olan Alman fotoğrafçı Philipp Rathmer’in fotoğrafları, bu sergide sanatçının olağanüstü ve ilham verici vizyonunu yansıtıyor. Bu sergide özel olarak Ülke İçinde Yerinden Olmuş (IDP) ve sığınmacı Azerilerin portrelerine odaklanan sanatçı, daha önce Michael Schumacher, Lady Gaga, Jay Z, Sophia Loren ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca ünlü isimlerin fotoğraflarını da çekti.
Sergide bulunan 50 fotoğrafın tümü 2012 yılının Temmuz ayında aynı hafta içerisinde Azerbaycan’ın Ermenistan sınırına yakın olan Tahtaköprü ve Günzali ve Bakü’nün kuzeyinde bulunan Darnagul ve Gizilgum kamplarında çekildi. Fotoğrafçı Philipp Rathmer bu serginin amacını şu şekilde açıklıyor, “Herkesin fotoğrafını siyah bir fon üzerinde çekerek yüzlerinin anlattığı hikâyeyi yansıtmaya çalıştım. Herkesin yüzleri acıyı ve dertlerini anlatıyor, ama aynı zamanda da işgal altındaki bölgelere giden beş ana yolu, yani Eve Dönen Beş Yol’u kullanarak, bir gün evlerine dönebilme umudunu da ortaya koyuyor.”
Eve Dönen Beş Yol projesi ile ilgili bir kısa filmin de gösterileceği serginin kataloğu da açılış gecesinde katılımcılara dağıtılacak. Geçtiğimiz yıl Berlin ve Paris’te büyük ilgi gören Eve Dönen Beş Yol sergisi İstanbul’da ilk kez sanatseverlerle buluşacak.
Ermenistan ile Azerbaycan arasında 1980’li yılların sonunda başlayan çatışmalar, yüz binlerce Azerbaycanlının evlerini terk etmesine neden olmuştur. Azerbaycan’da halen 875.000 IDP ve sığınmacı bulunmaktadır ki bu rakam toplam nüfusun %10’una denk gelmektedir. Günümüzde dünyanın en yüksek IDP nüfuslarından birisi Azerbaycan’da bulunmaktadır. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin vatanlarını işgal etmesine karşılık yaklaşık 20 yıl önce geçen dört BM Güvenlik Konseyi Kararına rağmen, bu insanlar halen ülke geneline dağılmış kamplarda yaşamaya devam etmektedir. 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi günümüzde Taksim Meydanı, Karaköy Limanı ve Galata Kulesi gibi merkezlere yakınlığıyla İstanbul’un gözde simgelerinden biri haline geldi. Sergi salonu daha önce mimar Palladio, Rönesans sanatının sembolleri Michelangelo, Leonardo ve Raphael ve sürrealist Salvador Dali’nin eserlerinin gösterildiği sergilere ev sahipliği yaptı. 
Müzik:Müzikotek


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG