728x90-CB.jpg

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Selection Balıkesir | Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi

121.314 izlendi

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi
Selection Balıkesir
9 Nisan – 9 Mayıs 2016
Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve ülkemizin ilk kişisel müzesi olma ünvanına sahip Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi, Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi'nce hazırlanan "Selection (Seçki) Balıkesir" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Geçmişten günümüze "bir kültür kenti" olma iddiasıyla öne çıkan Balıkesir, aynı zamanda Prof. Devrim Erbil'in ilk ve ortaöğrenimini tamamlayıp, ilk sergisini açtığı şehirdir.  Kentimizin kültür-sanat alanında en büyük marka değerleri olan, sanatçımız,  Devrim Erbil'in  koleksiyonunu bizzat oluşturarak kent ve ülke kültürüne armağan ettiği müze, 2000'li yıllarda Balıkesir Belediyesi tarafından yine kendisinin ismi verilerek, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi ismiyle sanatseverlerin hizmetine sunulmuştur. 

Günümüze kadar bir çok ulusal sergiye ev sahipliği yapan Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi, kentin Büyükşehir olmasıyla birlikte ivme ve heyecan kazandığı bu dönemde, baharın ilk günlerine, "Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi" ile merhaba diyor. Sanatçımız Devrim Erbil ve koloni Ceo'su Hakan KÖRPİ'nin özel katkılarıyla, Denizhan ÖZER'in küratörlüğünde, Türk ve dünya çağdaş resim sanatının 44 önemli temsilcisinin eserlerinin teşhir edileceği sergi, 9 Nisan 2016'da saat: 18.30'da gerçekleştirilecek kokteyl ile açılıp, bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır. 

Kurulduğu günden bugüne kadar gerçekleştirdiği 7 sanat kolonisi programında 46 ülkeden 495 sanatçıyı ağırlayan ve özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği sanat faaliyetleri ile farklı bir ortam yaratıp dikkatleri üzerine çeken Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi  Ahmet Şahin başkanlığında  2008’de kuruldu. Kurulduğu günden, bugüne kadar 46 ülkeden 495 sanatçıyı ağırlayan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, 2013 de aldığı iki güzel ödülle başarısı taçlandırıldı. Artist 2013 / 23. TÜYAP Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen ''Sanatsever Kurum Onur Ödülü'' ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından kuruluşunun 20. yılı anısına Türk dünyası kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara  şükran nişanesi olarak verilen TÜRKSOY 20. Yıl Madalyası’na layık görüldü. Aralık 2014 de MKM Sanat Galerisi'nde gerçekleştirdiği "Sanatta Varoluş" sergisiyle geçmiş kolonilerde yapılan eserleri İstanbul'lu sanat severlerle buluşturdu. 2015 de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuyla Berlin Konsoloslugunda Selection Berlin sergisini actık . Sanatçılarla yapılan projeler haricinde çocuklara ve gençlere yönelik sanat çalışmaları ve yarışmalar da yapan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanata destek vermeye devam etmekte olup, hiç bir aşamasında ticari bir yaklaşıma sahip olmamıştır.

Bu seneki en önemli projelerinden biri de Engelli cocuklar için yaptıgı çocuk resim yarışmasıdır. 

9 Nisan - 9 Mayıs 2016 tarihleri arasında açık kalacak olan "Selection Balıkesir" sergisi  her gün 10.00 ile 19.00 saatleri arasında Balıkesir Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi'nde gezilebilir.  

Müzik:MüzikotekBENZER VİDEOLAR

ART BLOG