728x90-CB.jpg

Ai Weiwei Retrospektifi Palazzo Strozzi'de

9.09.2016

 

Muhalif tavırlarıyla tanıdığımız Ai Weiwei, Çin Hükümeti tarafından 2011 yılında tutuklandı ve 81 gün ev hapsine mahküm edildi. Tutuklandığı günden sonra özgürlüğünü kaybetmesini, bisikletinin sepetine hergün yeni çiçekler koyarak, sosyal medyada protesto etti. Yurtdışına çıkışı yasaklansa da Berlin’den Brooklyn’e kadar birçok sergi düzenlemeyi başaran Ai Weiwei, 2015 yılında Royal Academy of Arts’ta yer alan sergisi ile sanat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Mülteciler üzerine yaptığı çalışmaları ve onların yanında oluşu ile gönülleri fethetti.
İstiklal Cadddesi’nde düzenlenen terör saldırısı sırasında da Türkiye’deydi ve patlamanın bulunduğu alana karanfil bırakarak, sosyal medya paylaşımları ile desteğini dile getirdi.

Dünyanın en önemli çağdaş sanatçıları arasında bulunan Ai Weiwei, bu sefer de ‘’Ai Weiwei Libero’’ sergisi ile Floransa’da sanatseverler ile buluşuyor.
 
Düzenlenen ilk kapsamlı retrospektif sergisinde, yeni dönem çalışmalarının yanısıra müze bahçesinde, cephesinde de işlerini sergileyecek. Bu sergilemek şekli, müzeler tarihi içerisinde bir ilk olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Anish Kapoor ile Londra’da mülteciler için yürüme eylemi yapan Ai Weiwei, Midilli Adası’nda, India Today fotoğrafçısı Rohit Chawla’ya yere yatıp gözlerini kapayarak verdiği pozla, Aylan bebeğin (Aylan Kurdi) dramına dikkat çekti.

Sergide sanatçının 80’li yıllardan günümüze ürettiği eserlerini de görmek mümkün. Politik içerikli lego heykelleri, göç temalı enstalasyonları, heykel, video ve fotoğraf çalışmaları da sergi seçkisi içerisinde yer alıyor.

Kendi deneyimlerinden beslenerek yorumladığı özgürlük, sansür ve insan hakları temaları ile politik kimliğinden sık sık söz ettiren Ai Weiwei’nin ‘’Ai Weiwei Libero’’ adlı retrospektif sergisi 23 Eylül 2016 – 22 Ocak 2017 tarihleri arasında Floransa, Palazzo Strozzi’de görülebilir.
Fotoğraflar:  http://www.palazzostrozzi.org/