5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Arkas Deniz Tarihi Merkezi | İzmir Bornova

109 B izlenme  
31.10.2020
Arkas Deniz Tarihi Merkezi

 
İzmir Bornova’da hizmete giren Arkas Deniz Tarihi Merkezi, geçmişi 1800’lere kadar uzanan, Arkas ailesinin hatıralarının da yer aldığı özel bir mekan... 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle biraraya getirdiği gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonunun bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Burada sergilenen ve M.Ö. 1000 yılından başlayarak, 20.yy’a kadarki süreci adeta yaşatan gemi modelleri, gemi antikaları ve resimler ziyaret edenleri bir öyküden bir öyküye sürüklüyor. 
Maket üstadları Metin Gürkan, Bedri Selay, Ergin Bürge, Azmi Beydeş, Nezih Bekat, Alpay Türkekul, Coşkun Güreli ve Merhum Engin Alsan’ın usta ellerinde şekillenen maketler temsil ettikleri dönemin efsane gemilerine tekrar hayat vererek sizlere denizcilik tarihinde zaman yolculuğu yaşatıyor 
Deniz ve denizle ilgili konularla her zaman ilgilenen Lucien Arkas yıllar önce bir sergide gördüğü Engin Alsan’ın yaptığı Victory gemisinin maketinden sipariş vererek koleksiyona başladı. Zaman içinde tutkuya dönüşen ilgisi, 30 yıllık birikimin sonunda 400 gemi maketinden oluşan bir koleksiyon boyutuna ulaştı. Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde 115 gemi maketi ile birlikte, 113 parça gemi antikası ve 107 adet deniz temalı tablo sergileniyor.
Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin 1. katında ziyaretçileri dev miyar pusulalı dümen dolabı karşılıyor. Bandırma Vapuru, Savarona Yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra Kristof Kolomb’un kaşif gemileride bu katta yer alıyor. 
2. katta bulunan 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan geniş yelpazede görülecek gemi maketleri ise denizciliğin tarihsel gelişimini muhteşem bir görsellikle ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Gemi maketlerine ünlü deniz ressamları Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi ressamların tabloları da eşlik ediyor. 
Merkezin zemin katındaki gemi antikaları odası ise geçmişte denizcilik mesleğinin ne kadar zorlu olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca bu katta savaş gemilerinin de olduğu özel bir bölüm bulunuyor. 
Arkas Deniz Tarihi Merkezi, denizciliğin tarihine yapacağınız keyifli bir yolculuk için, randevusuz ve ücretsiz olarak Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri ziyaret edilebiliyor. Rehber eşliğinde gezmek isteyen ziyaretçiler 0 232 342 10 11 numaralı telefondan rezervasyon yaptırarak ücretsiz Rehberli Tur hizmeti alabiliyor. 

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz