d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

İllüzyon Müzesi | İstanbul

97 B izlenme  
31.10.2020

İstanbul İllüzyon Müzesi

 

Dünya’da büyük ilgi gören ve açıldığı her yerde şehrin öncü markalarından biri haline gelen Museum of Illusions - İllüzyon Müzesi, İstiklal Caddesi Narmanlı Han'da kapılarını açtı. İstanbul İllüzyon Müzesi üç kattan oluşan yaklaşık 700 m2 bir alanda ziyaretçilere hizmet vermektedir. Müze 50’den fazla illüzyon alanı, doğum günü ve/veya kurumsal etkinliklerin yapılacağı etkinlik alanı, hediyelik eşya dükkanı ve oyun alanları içermektedir. 

 

İlk İllüzyon Müzesi 2015 yılında Hırvatistan Zagreb’te hayata geçirilmiştir. Kısa zamanda birçok farklı şehirde açılarak hızlı bir büyüme yakalayan Museum of Illusions - İllüzyon Müzesi, 16. lokasyonu İstanbul’u etkileyici illüzyonlarla izleyicilerle buluşturmuştur. İllüzyon Müzesi, dünyada 15 şehirde, eğitim ve eğlencenin bir arada bulunduğu büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. Ziyaretçilere bir müze deneyimden fazlasını sunan İllüzyon Müzelerinde akıl almaz ve büyüleyici illüzyonlar, bilimle eğlenceyi ustalıkla buluşturmuştur.

İllüzyon Müzesinde optik illüzyonlar, hologramlar,  etkileşimli illüzyon odaları ve sıra dışı sergi alanları yer almaktadır. Optik İllüzyonlar, gözlerinizi ve beyninizi karıştıran şaşırtıcı görüntülerin yer aldığı alanlarda,  yanılsamalar duyularımızın hatalı algıladıklarını göstermekte ve dünyaya ilişkin bakışımızın çoğu zaman çarpıtılmış olabileceğini sizlere hatırlatmaktadır.

 

Duvarlarda aklınızı karıştırabilen ve yanlış algı yaratabilen resimlerin yer aldığı alanlarda, gördükleriniz değil görmedikleriniz anlatılmaya ve anlamlandırılmaya çalışılmaktadır. Ziyaretçiler müze içerisinde yer alan interaktif odalarda, bu illüzyon dünyasının bir parçası olmakta ve illüzyonların gerçekliğini deneyimleme fırsatı bulmaktadır.

Müzenin konsepti eğlence ilkesine dayanmaktadır. Yerli ziyaretçiler ve turistler  için özgün ve benzersiz bir deneyim sunulmaktadır. Çocuklar ve gençler, bir yandan eğlenecek diğer yandan bilimle bir illüzyonun nasıl yaratıldığını öğreneceklerdir. Yetişkinler ise bu eğlenceli dünyada bilimin farklı kullanımlarına tanık olacaklardır. İllüzyon Müzesi her yaştan ziyaretçi için interaktif, sürükleyici ve eğlenceli bir deneyim yaşatmakta ve unutulmaz anlar sunmaktadır.

İllüzyon Müzesinin en etkileyici yönü ise ziyaretçiler illüzyonların fotoğraflarını rahatça çekebilmekte ve paylaşabilmektedirler. İstanbul İllüzyon Müzesinde 50’den fazla illüzyon yer almaktadır. Ziyaretçilerin sergilerin bir parçası olabileceği etkileşimli odalar; Tepetaklak Ev, Ames Room, Bina İllüzyonu, Vortex Tüneli’dir.

 

Müzenin girişinde yer alacak olan Gift Shop’ta İstanbul İllüzyon Müzesine özgü hediyelik eşyalar yer alacaktır. Müzeden bir hatıra almak isteyen veya bu ilginç illüzyonlardan hediye etmek isteyen ziyaretçilerin ilgisini çekecek bu dükkanda; tişörtler, anahtarlıklar, magnetler, posterler, şaka ürünleri ve sıra dışı hediyeler yer alacaktır. Ayrıca illüzyon dünyasının sihrinden etkilenmiş 100’lerce eğitici oyun, tahta puzzlelar ve Dilemma oyunları satılacaktır. 

Tüm yaş gruplarına göre kişiselleştirilen Dilemma oyunlarında, zihni meşgul etmeye ve zekayı geliştirmeye yönelik çeşitli bulmacalar, zeka oyunları, yapı taşları, imkansız düğümler, matematik oyunları ve diğer eğitici ürünler yer almaktadır.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz