5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Didem Yağcı'nın Atölyesinde Yaşamı ve Sanat Serüveni Üzerine Söyleşi

129 B izlenme  
16.06.2023

Didem Yağcı'nın Atölyesinde Yaşamı ve Sanat Serüveni Üzerine Söyleşi

Didem Yağcı hem birey hem de uluslararası bir sanatçı olarak eserlerinde felsefi ve sanatsal anlamda derinden sorguladığı insanın varoluş amacını ve bu yaşamda dene yimlediğimiz tekâmül yolunda varlığımızın evrensel gerçekliğine vurgu yapıyor.

Herkesin içinde bulunduğu ilahi bir sistem olduğuna inanan sanatçı, hayatımızda yaşanan tecrübelerin bizi bir yerden bir yere taşıyan, geliştiren basamaklar olduğunu ve bu deneyimin bir döngü halinde ilerlediği düşüncesiyle katmanlı heykeller üretir.

Hayatımızda deneyimlediğimiz olaylar ve kişilerden edindiğimiz farkındalık, bizim tekâmülümüze katkıda bulunur. Bakış açımızı değiştirmemizle yeni bir davranış şekli ortaya çıkar ve bu yeni farkındalık seviyesi bizi hayat yolculuğumuzda bir üst aşamaya taşır. Böylelikle artık ayni olay ve kişileri deneyimlememiz sonlanır. Sanatçının eserle rinde görülen üst üste gelen ve bir noktada kendini tekrar eden, kıvrılıp kesişen katmanlar, malzeme ve renklerin özenli bir farkındalıkla kullanılmasıyla bu döngüye bir atıfta bulunur.

Özgün bir teknik ve renk seçimiyle eserlerinde ahşap ve alçı kullanarak yarattığı optik illüzyon ve geometrik formlar, bir insanın içsel yolculuğundaki edinimlerini, soyut ve metaforik bir şekilde dışa vuruyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan sonra Avrupa Birliği Bursu (2010) ile London College of Fashion’ da ‘Çağdaş Sanat ve Tasarım’’ alanında Master eğitimi görmüştür.

Sanatsal yeteneğini, bilim ve mühendislik eğitimiyle birleştirip iş hayatından edindiği tecrübe ve vizyonu da üzerine ekleyerek sanat alanında farklı teknikler; malzeme, renk, doku ve tasarımı bir araya getiren 3 boyutlu soyut formlar üretmektedir.

İstanbul’da pek çok kişisel sergi gerçekleştiren, uluslararası olarak Miami, Chicago, Connecticut, Houston, Dallas, New York, Dubai, Londra, Paris, Dublin’de bulunan birçok karma sergi, proje ve fuarlara katılmıştır. Eserleri ulusal ve uluslararası birçok özel koleksiyondayeralmaktadır.

Ayrıca, İngiltere’deki eğitimi sırasında Frieze Londra Fuarı ile eş zamanlı olarak Regent Park Metro İstasyonu billboardlarında eserleri sergilenmiştir. Sanatçı aktif olarak üretimine ve hem yurtiçi hem de uluslararası platformlardaki projelerine İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz