bab364e8-8b33-4cc7-8097-b6876c379e0b.jpg

Özge Gürkan İle Çok Özel

132 B izlenme  
15.12.2021

Özge GÜRKAN

1978 doğumlu Özge Gürkan, İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, reklam ajansı ve kurumsal iletişim sektörlerinde çalışıp renk ve biçim denemeleri üzerine yoğunlaştı. Hat Sanatı eğitimi de alarak edebi değerler ve sanatın ritimsel diline dair uygulamaların paralelinde resim alanına da yöneldi.

Ege Yapı ve İyilik İçin Sanat Derneği işbirliği ile hayata geçirilen Atölye Cer  kapsamında farklı disiplinlerden gelen sanatçılarla çalışma ortamı oluşturan Özge Gürkan, aynı zamanda Erkan Yaprakkıran’ın atölyesinde de 2019 yılından beri ortak projeler üretmektedir.

Rengin edebi bir ritimde, boyayla buluştuğu yerde düşsel devinimlerini yansıtan Gürkan –kadının; özellikle bu dönemde, yaşadığı tutsağa dair yasaklar ile bastırılmış duygularını-  hapsolmuşluğu hissettiren kurguları kafesler, zincirler, tel örgülerle soyut ve keskin bir ifade ile yansıtmaktadır.

Bu anlamda, düşünsel bir içerikle şekillenen her bir renk ve biçim -o tutsağın içinde nefes aldığımız yerde- Özge’nin resimlerinde hayat buluyor. Renk, fırça tuşu, ruhun derininde huzura dönüşen her bir form plastik değerde tutkuya dönüşüyor. Katman katman, üst üste binen zamanlar gibi biriktirilen o gizem niteliğindeki içsel dünya, açık uçlu anlatımla kapalı kapılardan sıyrılıp sanatçının ruhunu yansıttığı dünyasında izleyicisiyle buluşuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz