5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Zeynep Abeş ile "Memory Place" Üzerine Söyleşi

144 B izlenme  
1.09.2023

Zeynep Abeş ile "Memory Place" Üzerine Söyleşi

Sanatçının mezun olduğu UCLA Üniversitesi’nde başarılı bir tez projesi olarak ortaya çıkan Memory Place enstalasyon çalışmasının bu sene özellikle teknoloji ve medya alanında çalışan kadın sanatçıları temsil eden LA Art Show’da sergilenmesine karar verildi. ‘İstiklal Caddesi’, ‘Anne’ ve ‘Uçak’ adlı üç videodan oluşan Memory Place kendisinin ve ailesinin çektiği 1000’e yakın fotoğraftan oluşuyor. Videoların ses dizaynı ise yine sanatçının kendi çektiği videoların seslerinden alıntı yapılarak ortaya çıkarıldı. 

Abeş, ayrıca İstiklal Caddesi enstalasyonu için Youtube'daki binlerce İstanbul videosunun seslerini kullanarak özlem duyduğu İstanbul'un yıllar boyunca değişen kimliğini, şehrin simgelerinden biri olan İstiklal caddesi özelinde yansıtmaya çalıştı. Sanatçının sergilenen diğer iki çalışması ‘Anne’ ve ‘Uçak’ çalışmaları da yine aynı fikirden yola çıkılarak hazırlandı ve insanların gözleri kapalıyken de sadece sesleri dinleyerek hafızalarının tazelenmesi amaçlandı. 

Enstalasyonlar özel ve herkese açık alanlarda oluşturulmuş yaşanmış anıların görselleştirilmeleri arasında geziyor ve sanatçının bir zamanlar ‘Evim’ ‘Yuvam’ dediği şimdilerde ise daha çok özlemle hatırladığı İstanbul’un derinliklerine iniyor.

Abeş, Memory Place'de, İstanbul'un hatıralarında bir şehirden çok bir fikir haline gelmesiyle ilgili “yıpranan belirginliği”ndeki üç anı keşfediyor ve bu süreci point cloud data verileri, video ve fotoğraflarla birlikte izleyiciden uzaklaşan üç boyutlu ortamlara dönüştüren fotogrametri (photogrammetry) aracılığıyla görselleştiriyor. İzlenimci ve kısmi olan bu ortamlar - betimlenen sahnelerde kaybolma noktasına doğru ilerledikçe görüntülerin bölümleri daha keskin bir odak haline geliyor. Her iki eserde de görüntünün parçalı doğası, ses tasarımı ile birlikte sürükleyici hale getiriliyor.

Ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan ve her yıl yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project, farklı alanlarda uzman isimlerden oluşan ve her yıl değişen jüri üyeleri tarafından başvurular arasından seçilen sanatçılara, kendi idareleri ile yürütebilecekleri, disiplinler arası bir paylaşım ve sergileme imkanı sağlıyor.

 

Devamı

Seçtiklerimiz