Balkan Naci İslimyeli | Düşünce Durakları / Çapraz Sorgulamalar | Ekavart Gallery

114 B izlenme  
1.12.2023

Balkan Naci İslimyeli

“Düşünce Durakları / Çapraz Sorgulamalar”

20 Eylül – 15 Ekim 2023

Ekavart Gallery 

Gözümüz, suç ortağımızdır. Her göz, yalancı tanıktır. Gerçek görülmez, aranır.

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, 2022 yılında kaybettiğimiz ressam, şair, düşünür ve akademisyen Prof. Balkan Naci İslimyeli’yi, 76. doğum günü olan 20 Eylül tarihinde, Epsilon Yayınevi’nin yayımladığı eserleri ve DÜŞÜNCE DURAKLARI / Çapraz Sorgulamalar sergisiyle anıyor.

50 yıllık sanat hayatı boyunca eğitim metodolojisi olarak benimsediği aforizmalarıyla biricik öğrencilerine yalnızca sanatı değil ilkeli yaşamayı, vicdanı, örnek birer insan olmayı öğreten Balkan Naci İslimyeli; atölyesinde öğrencileriyle zihinlerin karmaşık dünyasına ışık olmuş ve bu ışık sözcüklere, yapıtlara yansımıştı.

İslimyeli geriye güçlü bir külliyat ve onun saçtığı ışıkta sanat yolunu adımlayan muhteşem insanlar bıraktı. Epsilon Yayınevi 20 Eylül’de, İslimyeli’nin Düşünce Durakları kitabının yanı sıra İstanbul, Hiç ve Geçerken adlı şiir kitaplarını da yayımlayacak.

Gülfem Dedeoğlu küratörlüğündeki Düşünce Durakları, İslimyeli’nin FMV Işık Üniversitesi’nde eğitim verdiği öğrencileri Gökhan Balkan, Melih Koçali, Müjgan Sağlam, Nihal Sak ve Şermin Kıvanç Seval’in çalışmalarını bir araya getiriyor. İslimyeli’nin aforizmalarının izdüşümü diyebileceğimiz bu yapıtlara Balkan Naci İslimyeli’nin “Asılsız Gölge” ve “Düş Resimleri” koleksiyonlarından seçmeler eşlik ediyor.

DÜŞÜNCE DURAKLARI / Çapraz Sorgulamalar 15 Ekim 2023 tarihine kadar Ekavart Gallery’de ziyaret edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin