98fbaeac-95fb-473a-9f15-e5c0eeb3dab4.jpeg

Birlikte: İstanbul Sanat Müzesi’ne Doğru | Müze Gazhane

132 B izlenme  
31.08.2023

Birlikte: İstanbul Sanat Müzesi’ne Doğru

3 Nisan- 3 Temmuz 2022 

Müze Gazhane

 

İBB’nin kentin kültür mekânlarını kent sakinlerine kazandırma çalışmaları kapsamında Haliç Tersanesi’nde açılması planlanan İBB İstanbul Sanat Müzesi, Türkiye’nin ilk baskı müzesi olan İMOGA’nın İBB’ye yaptığı bağışın parçası olan baskı sanatı eserlerinden özel bir seçkiyle hazırlanan “Birlikte” sergisi ile ilk defa Müze Gazhane’de İstanbullularla buluşuyor. 

1929 yılından bu yana birbirinden değerli sanat eserlerinin eklenmesiyle günümüze ulaşan İBB Resim Koleksiyonu, Türk resminin asker ressamlar döneminden başlayarak, Feyhaman Duran’dan İbrahim Çallı’ya, geleneksel sanata çağdaş bir yorum sunan “66 Kare” projesinde imzası olan çağdaş ressamlara kadar, birçok önemli eseri bünyesinde barındırıyor. Yakın zamanda ünlü İtalyan ressam Bellini’nin “Fatih Sultan Mehmet” portresi ile Cristofano dell'Altissimo’nun Kanuni Sultan Süleyman tablosunun da eklenmesiyle koleksiyon daha da zenginleştiriyor. 

Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği; farklı kuşaklardan 85 sanatçının, çeşitli stil ve tekniklerde ürettikleri 91 eserini bir araya getiren “Birlikte” sergisi, Türkiye’deki modern ve çağdaş baskı sanatına ışık tutuyor. Aynı zamanda baskı sanatının teknik karmaşıklığının yanı sıra büyüleyici estetiğini ortaya çıkarmak için ahşap baskı, gravür, litografi, serigrafi ve arşivsel pigment baskı gibi çeşitli tekniklerin daha geniş bir kitleye aktarılmasına aracılık etmeyi amaçlıyor. 

Soyutlamadan figürasyona baskı sanatının önemli estetik ve kavramsal eğilimlerini öne çıkaran sergi, Türkiye'deki baskı sanatının zenginliğini, 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar uzanan dönemde sanatsal üretimlerde bulunmuş önemli sanatçıların eserleri üzerinden gözler önüne seriyor. 

Devamı

Seçtiklerimiz