d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Didem Yağcı | Düşleme Sanatı | İBB - Bebek Sarnıcı

51 B izlenme  
10.06.2024

Didem Yağcı

Düşleme Sanatı

7 Mayıs - 7 Temmuz 2024

İBB - Bebek Sarnıcı

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilerek 2021 yılının Eylül ayında sanatseverlerle buluşan tarihi Bebek Sarnıcı Mayıs ayına yeni bir sergiyle giriyor. Didem Yağcı, felsefi ve sanatsal anlamda derinden sorguladığı bireyin varoluşsal yolculuğuna ve yaşamdaki varlığımızın evrensel gerçekliği olan “Düş” kavramına vurgu yapıyor.

"Düş", var olan en gerçek şeydir!

‘’Kendini düşe çelikten bir halatla bağla ve hiç kimsenin, hiçbir şeyin seni ondan ayırmasına izin verme!

"Düş’ ten yoksun bir adam, evrende kaybolmuş bir kırıntıdan farksızdır. (Stephano D’anna- Tanrılar Okulu)

2009 yılında okumuş olduğu Stephano D’anna’nın “Tanrılar Okulu” adlı kitabından aldığı ilhamla yola çıkan sanatçı, yıllardır felsefi ve sanatsal boyutta ele aldığı düş ve gerçeklik kavramlarının arasındaki ince çizgiye dikkat çekerek, kendi deneyimleri ve gözlemle hayali bir gerçeklik kuruyor.

Yağcı, özgün bir teknik ve renk seçimiyle yarattığı optik illüzyon ve geometrik formlar ile oluşturduğu katmanlı eserleriyle kurguladığı “Düş” sergisi’nde düş kurmanın kişiyi aslında gerçek varoluşsal özgürlüğe ulaştırdığının altını çiziyor.

Bu sonsuz ve sınırsız alanda ustalaşan bireyin ise an içinde farkındalıkla kurduğu düşlerinin gerçekliğe dönüşebilmesi adına çeşitli olasılıklarla karşılaşması ihtimaline gönderim yapıyor. Sanatçı, bu sergi kapsamında Bebek Meydanı’na yerleştirilecek “Mucize” isimli dış mekan heykeli ile düş’te ustalaşma sanatına farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yeni bir “düş” kur. Yeni bir dünya düş’le! Dünya senin onu düşlediğin gibidir.

Sergi, 7 Mayıs - 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında İBB - Bebek Sarnıcı’nda ziyaret edilebilir.

DİDEM YAĞCI 

Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan sonra Avrupa Birliği Bursu (2010) ile Londra LCF’de “Çağdaș Sanat ve Tasarım’’ alanında Master eğitimi gören Didem Yağcı, sanatsal yeteneğini, bilim ve mühendislik eğitimiyle birleștirip iș hayatından edindiği tecrübe ve vizyonu da üzerine ekleyerek sanat alanında farklı teknikler; malzeme, renk, doku ve tasarımı bir araya getiren 3 boyutlu soyut formlar üretiyor. İngiltere’deki eğitimi sırasında Frieze Londra Fuarı ile eș zamanlı olarak Regent Park Metro İstasyonu billboardlarında eserleri sergilenmiștir.

Didem Yağcı’ nın eserleri ayrıca Boston Massachusetts Çağdaş Sanat Müzesi koleksiyonu kapsamında dünyaca ünlü sanatçı Frank Stella’ nın eserleri ile birlikte sergilenmektedir.

Sanatçı aktif olarak üretimine ve projelerine İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir. İstanbul’da birçok kişisel sergi açan sanatçı, Miami, Chicago, LA, Washington, Connecticut, Houston, Dallas, New York, Londra, Paris ve Dublin’de çeşitli karma sergi, proje ve sanat fuarlarına katılmaya ve yerel, uluslararası sanat platformlarında ve projelerinde yer almaya devam ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz