arttv-banner-728x90px.jpg

Ekrem Kahraman | Gılgamışın Yaprakları | RenArt Gallery

101.520 izlendi

Ekrem Kahraman
Gılgamışın Yaprakları
31 Mart - 3 Mayıs 2016
RenArt Gallery


ÇAĞDAŞ SANATIMIZIN ÖZGÜN İSİMLERİNDEN 

EKREM  KAHRAMAN
31 Mart-03 Mayıs 2016 Tarihleri Arasında
“GILGAMIŞIN YAPRAKLARI” / THE LEAVES OF GILGAMES
BAŞLIKLI SERGİSİYLE
İSTANBUL TEŞVİKİYE'DE RENART SANAT GALERİSİNDE!
“Cehennem'e bir kez uğrayanın üstüne siner ölümün kokusu
Karışır aklı, en sağlam olanın bile
Çekilir kanı, bağı bahçesi hastalanır
Çölleşir sulak tarlası bile...”

Bu alıntı Gılgamış Destanı'ın hemen girişinde yer alıyor. Bilindiği üzere destan, kadim Ölüm'e karşı Sonsuz Yaşam arayışının 5000 yıl öncesine dayalı tarihin en eski yazılı metni kabul ediliyor.  

Mezopotamya'da kurulu Sümer ülkesi Uruk kenti kralı Gılgamış, Tanrılara Sonsuz bir Yaşam sunulurken neden İnsana sınırlı bir yaşam bırakıldığını insani ve toplumsal olarak sorgulayan efsanevi bir kişilik.

İşte Ekrem Kahraman İstanbul Milli Reasürans, Ankara KAV Sanat Galerisi ve İzmir Selçuk Yaşar Müzesindeki  YERYÜZÜ DUALARI başlıklı sergilerinden sonra şimdi de yine bir Yeryüzü Duası olarak gördüğünü söylediği ve iki yıldan bu yana sürdürdüğü bambaşka bir çizgideki çalışmalarından oluşan yeni sergisi “GILGAMIŞIN YAPRAKLARI” DİZİSİ resimlerinde Gılgamış'ın felsefi tezlerini parlak KIRMIZI renk ve yeni bir görsel dil  üzerinden çağdaş, güncel bir düzleme taşımaya girişiyor.

Kahraman bunun için dilsel ve formsal olarak hem bilinip tanınan resimsel çizgisinin dışına çıkıyor hem de bir yandan da Gılgamış Destanı'nı yeni bir bakış açısıyla ve eksikliklerini de tamamlayıp ve yeniden yazarak bir tür çağdaş bir yeni yazımını gerçekleştiriyor. 

Sergi İstanbul'da RENART Sanat Galerisinde 31 Mart perşembe günü açılıyor ve yine sanatçının özgün ve yeniden yazım GILGAMIŞIN YAPRAKLARI kitabı da o tarihte galeri ve Corpus Yayınları ortaklığında yayımlanıp dağıtıma verilmiş olacak. Kitabı tasarlayacak isim ise her zaman olduğu gibi Ekrem Kahraman katalog ve kitaplarının değişmez ismi SAVAŞ ÇEKİÇ.

Sanatçı sergide yer alan çalışmalarıyla, bilinip tanınan çizgisinin dışında yepyeni, başka bir dilsel, formsal ve kavramsal bir yola giriyor. Kahraman iki yıldan beri sürdürdüğü bu yeni çalışmalarında, 5000 yıl öncesinden gelen o en insani, toplumsal kadim itirazın sözcükleri peşinde geziniyor. Bu alabildiğine güncel yaşam arzusunun tarihsel imgeleri üzerinde kendine özgü yeni bir dil kuruyor.

Çağdaş sanatın, 5000 yıl öncesinin iki kadim imgesinden BABİL ile fazlasıyla ilgilenirken GILGAMIŞ ile ancak illüstrasyon düzeyinden öteye geçememiş bir ilgisizliğin altını çizerken Kahraman destanın asıl özü olan kavramların kavramsal bağlamlarına dikkat  çekmeye çalıştığını söylüyor. Ayrıca sanatçı halen eksik ve tartışmalı bulunan Gılgamış Destanı kitabını yeniden yazmaya girişmesini de aynı gerekçeyle açıklıyor ve kitabın şu ana kadar yayımlanmış kitapların en kapsamlısı, ve en iddialısı olduğunu iddia ediyor.

Bilindiği üzere Fırat ve Dicle arasında Mezopotamya'da MÖ. 3000'li yıllarda yaşadığı ve Uruk kenti kralı olduğu bilinen efsanevi kral kahraman Gılgamış'ın başından geçenlerin toplumsal bir kaygıyla yazılmış metinlerin yer aldığı edebi tabletler ilk kez MÖ. 1300-1000 yılları arasında Asurlu ya da Akadlı olduğu söylenen “şeytan kovucu” şair Sîn-lēqi-Unninni tarafından bir tür editör mantığıyla bir araya getirilerek derlenip yayımlandı. Araştırmacılar bugün elimizde bulunan birçok Gılgamış Destanı çevirisinin de kaynağı sayılması gereken bu ilk yazım/derlemenin aynı zamanda bir “yeniden yazım” olduğunu öne sürüyorlar. Kahraman, her ne kadar yeterli bilgiye ulaşamasa kendi kitabının Asurlu Unninni'den 3000 yıl sonraki ikinci “yeniden yazım” olduğunu da söylüyor.

31 Mart Perşembe günü açılışı yapılacak olan GILGAMIŞIN YAPRAKLARI sergisi  3 Mayıs Salı 2016 tarihleri arasında açık kalacak. Fakat aynı adı taşıyan kitap ise tıpkı Gılgamış'ın kendisi gibi sonsuza kadar açık kalacak!

Müzik:Müzikotek

 

  BENZER VİDEOLAR

ART BLOG