Elina Brotherus | Large de Vue | Arter

98 B izlenme  
25.07.2023

Elina Brotherus

Large de Vue

16 Mart – 27 Ağustos 2023

Arter 

 

Elina Brotherus’un Large de Vue başlıklı sergisi, sanatçının Arter Koleksiyonu’nda yer alan Large de Vue: Erik Satie’ye Saygı (2006) başlıklı fotoğraf serisini, daha yakın tarihli videolarından bir seçkiyle bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği sergi, Brotherus’un pratiğinin geçirdiği dönüşümlere genel bir bakış sunarken, üretiminin sanat tarihiyle olduğu kadar, müzik ve sesle olan ilişkisini de odağına alıyor. Large de Vue, 16 Mart 2023 tarihinden itibaren Arter’in -1 katındaki sergi mekânında ziyarete açıldı.

1990’ların ortalarından bu yana sürdürdüğü sanatsal pratiğinin erken dönemlerinde ağırlıklı olarak otobiyografik öğelerden yola çıkan Elina Brotherus, sanat tarihinden ve resim geleneğinden esinlenen biçimsel arayışlara yöneldiği daha sonraki fotoğraf ve video serilerinde dae kendi imgesine yer vermeye devam eder. Yapıtını kişisel deneyimlerin ve anlatıların ötesine geçerek daha geniş bir manzaraya açtığı The New Painting [Yeni Resim, 2000–2004] ve takip eden serilerinde, Alman Romantizminin önemli temsilcilerinden Caspar David Friedrich’in resimlerindeki figürleri anımsatırcasına, kameraya sıklıkla yüzünü değil sırtını döner. Böylece kendini izleyiciyle birlikte aynı manzaraya bakan bir model olarak konumlandıran Brotherus, yapıtın biçimsel ve görsel niteliklerini, ışık ve renk değişimlerini araştıran izlenimci bir tavır benimser.  

Sanatçının hem erken dönem işlerindeki otobiyografik unsurları hem de manzarayla sanat tarihsel referanslar üzerinden kurduğu ilişkiyi bir araya getiren kırk beş parçalık Large de Vue: Erik Satie’ye Saygı isimli fotoğraf serisi, Elina Brotherus’un kendinden önce yaşamış sanatçılara ve farklı sanat disiplinlerine duyduğu ilginin sonraki dönemlerde de artarak süreceğinin işaretlerini taşır. Fransız besteci Erik Satie’nin Aperçus désagréables [Nahoş Görünümler, 1908–1912] adlı bestesine eklediği, geleneksel müzik terimlerinden ziyade görsel ve kavramsal çağrışımlar içeren Large de vue [Geniş bakış], De coin [Köşeden], Visible [Görünür şekilde], Regardez [Bakın], En dehors [Dışarıda] gibi çalma talimatlarının her biri, Brotherus tarafından Kuzey manzaraları ve otoportrelerden oluşan fotoğraflarla eşleştirilip çerçeve camlarının üzerine işlenmiştir.

Large de Vue başlıklı sergide yer alan videolarda ise Elina Brotherus’un son dönemde gerçekleştirdiği üretimlerinde Fluxus ve müzikle kurduğu güçlü bağın izleri sürülebilir. Sanatçı, 2016’dan bu yana ürettiği fotoğraf ve video serilerinde gerek başka sanatçılardan doğrudan alıntılayıp yorumladığı (Gelbe Musik, 2017) gerekse kendi yazdığı (Rüzgâr Müziği, 2022) partisyon ve talimatları sahneleyerek, yapıtına yeni bir performatif katman ekler. Brotherus, Fluxus’a özgü bir ruhla gerçekleştirdiği Kromatik Gam ve Müzikal Parça adlı serilerinde ve Rüzgâr Müziği adlı yapıtında görsel veriyi sesle birleştirirken çağdaş besteci Max Savikangas ile işbirliği yapmıştır. 

Large de Vue sergisi Arçelik’in teknoloji desteğiyle izleyiciyle buluşuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin