Ergün Başar | Cumhuriyet'in 100.Yılında "ATATÜRK: İz Bırakan İlkler" Dev Portreler Sergisi | Konak Metro Sanat Galerisi

117 B izlenme  
12.12.2023

Ergün Başar

Cumhuriyet'in 100.Yılında "ATATÜRK: İz Bırakan İlkler"

Dev Portreler Sergisi

25 Ekim - 30 Aralık 2023

Konak Metro Sanat Galerisi

“ATATÜRK: İZ BIRAKAN ILKLER" Dev Portreler sergileri, Sanatçı Ergün Başar tarafından düşünülmüş ve yaratılmıştır (Silvan Güneş). Bu portrelerin yaratılmasının en önemli nedeni bugün acil ihtiyaç duyduğumuz "ATATÜRK" portreleridir. 1935-37 yıllarından bugüne kadar, profesyonel sanatçılar tarafından seri olarak çizilmemiş olmasıdır. Üzüntü verici bir diğer konu ise; Anıtkabirdeki bütün ATATÜRK portrelerinin tamamının başarılı Rus Sanatçılar tarafından yapılmış olmasıdır. 

Sergide görülen 52 adet portrenin ilk baskısı yapılarak Türk Milleti adına ESKİŞEHİR HALKINA ve ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE bağışlanmıştır (Buna orjinal Atatürk tablosu 260x200 cm. dahildir).

 

''Bu sergilerde GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK portrelerinin yanında, O'nun kurduğu cumhuriyete hizmet etmiş, kendini adamış, ulusal, uluslararası düzeyde bu toprakların yetiştirdiği çağdaş, modern TÜRKİYEMİZİN adını dünyaya duyurmuş ve duyurmakta olan KEMALİST felsefeyle ilkleri başarmış şahsiyetleri resmetmekteyim. Ben burada ATATÜRK'e vefa borcumu ödüyorum. Karşılık beklemeden, genç neslin, bu erdemli, vefakar, ilkeli, çalışkan, yaptığı işin hakkını veren ilkleri görmesi hissetmesi ve bunu gelecek kuşaklara aktarmalarını, bunu kendi içinde takdir duygularıyla, rol model olarak görmelerini, yaşatmalarını "KEMALİST CUMHURİYET"in nereden nereye geldiğinin bilgisine sahip olmalarının çok değerli olacağına inanıyorum. Bu inançla gençlerimizin yeni bir atılımla "ATATÜRK CUMHURİYETİNİN İLELEBET" yaşatılacağına inancım tamdır.''

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin