Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin | Untraditional | Anna Laudel Istanbul

117 B izlenme  
2.05.2024

Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin

Untraditional

1 Mart- 28 Nisan 2024

Anna Laudel Istanbul

 

Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’den Kültürü Geleceğe Taşıyan Bir Sergi: “Untraditional” Anna Laudel Istanbul’da.

Anna Laudel’in portföyüne kazandırdığı iki yeni sanatçı Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’in sınırları aşan yaratıcı serüvenleri "Untraditional", 1 Mart’ta kapılarını ziyarete açıyor. İçinde yaşadığımız kültürden ve geçmişten beslenerek, kalıpların ötesinde derinlemesine bir düşünsel deneyim sunan sergi, 28 Nisan 2024 tarihine kadar Anna Laudel İstanbul'da görülebilir. 

Çocukluklarını Kütahya’da birlikte geçiren sanatçı ikilisi Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin, yaşadıkları kentin kültürel hafızasından esinlenerek, seramik sanatını modern tasarım ögeleri ile yeniden yorumluyor. Sanatçılar, seramiğin hassas ve kırılgan doğasına rağmen, edebi ve görsel kültürden günümüze aktarılan güçlü dokuları benimseyerek zıtlıklar arasında bir denge kurmayı hedefliyor.

Erken Cumhuriyet dönemi yağlı boya eserlerinden İznik çinilerine, geleneksel kadın motiflerinden seramik sanatına uzanan geniş bir imgelem havuzundan beslenen “Untraditional”, modern ve çağdaş figürlerle kurduğu bağlantı ile yeni semantik katmanlar tasarlıyor. Sergideki her bir eser, iki sanatçının geleneksel sanat anlayışını sorgulayarak ve izleyiciye alışılmışın dışında bir düşünsel deneyim sunuyor.

Dikkatli bir gözün farklı kültürlerden de adapte edilen sanatsal referansları keşfetmekten keyif alacağı eserler, sanatın evrenselliğini ve düşünsel dönüşümünü anlamak için bir fırsat sunuyor. "Untraditional", eleştirel düşünceye sahip sanatçıları övgüyle selamlarken, izleyiciye tanıdık ama bir o kadar da kendine özgü bu yeni ifade biçiminin parçası olma fırsatı sunuyor. 

Anna Laudel portföyüne yeni katılan Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin, galerinin vizyonunu daha da zenginleştiren bir çeşitlilik sunarak, sanat dünyasındaki gelişmeleri takip edenler için kaçırılmayacak bir deneyim sunuyor. Anna Laudel, portföyüne genç yetenekleri ekleyerek sadece çağdaş sanat dünyasına değil, aynı zamanda sanatseverlere de heyecan verici bir keşif yaşatmayı hedefliyor.

Sanat dünyasının dinamiklerine yenilikçi ve özgün bir bakış açısı katan  Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin’in "Untraditional" isimli sergileri 1 Mart- 28 Nisan tarihleri arasında Anna Laudel Istanbul’da görülebilir. 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin