f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Kezban Arca Batıbeki | Pantagonist / Düalite: Şifa ve Zehir | Art Show Galeriler Buluşması - MERKUR Galeri

99 B izlenme  
30.03.2024

Kezban Arca Batıbeki

Pantagonist / Düalite: Şifa ve Zehir

 21 - 25 Şubat 2024

 Art Show Galeriler Buluşması - MERKUR Galeri

 

Kezban Arca Batıbeki'nin; 2 yıllık çalışmasının ürünü olan yeni eserleri, “Pantagonist / Düalite: Şifa ve Zehir” serisinden bir seçki; 21-25 Şubat tarihlerinde, The Ritz Carlton Residences B Blok'ta bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Art Show Galeriler Buluşması kapsamında, MERKUR Galeri’de, solo katılımıyla sanatseverlerle buluşuyor. 

Sergi metnini kaleme alan Derya Yücel, Batıbeki’nin yeni serisini şöyle yorumluyor.
“Kadın ve erkeğin toplumsal yaşamdaki yerini belirlemede uzun zaman etkili olan ataerkil ideoloji, mitolojik anla,larda ve teolojik meinlerde kimi zaman örtülü kimi zaman aleni biçimde “Kadın” ı tüm günahların sorumlusu olarak işaret eder. Tüm bu hikayelerde ortaya çıkan “yılan” ise kadının suç ortağıdır. Kadının itaatkarsızlığını yılan, yılanın kötücüllüğünü kadın temsil eder. Tarih boyunca negatif motiflerle tanımlanan dişil enerji ve yılanın kaderi büyük ölçüde kesişir. 

Mitolojide tanrıçalar hem saygı duyulan hem korkulan figürler olarak aktarılır. Özellikleri zıtlıklarla kavranır, yara,cı güçlerine rağmen yıkıcı yanları da vardır. Yılanlarla beXmlenen tanrıçaların, özellikle yaradılış mitlerinde, ilim ve ölümsüzlüğü temsil eden yılan sembolüne dair en önemli görünüşlerinden biri de ilahi bir gücün temsilcileri olmalarıdır. Genel olarak tek Tanrılı dinlerde kötü ruhların ve kötü gücün simgesi olarak tasvir edilen yılan, eski toplumlarda olumlu niteliklere sahip simgesel bir varlık olarak görülür. 

Sanatsal üreXmlerinde çağrışımcı düş gücü ile eleşXrel-esteXk bir perspekXfe sahip olan Ba,beki, resimleri ve farklı medyumlar kullandığı diğer eserlerini, miXk hikayelerin, toplumsal zihniyeXn ve kültürel deneyimlerin ortak donanımları olarak yorumluyor. Bu görsel yorumlarda birer ikona dönüşen kadın ve yılan, nice sırları barındıran bir güç, sonsuzluğu aktaran bir rehber, şifa ve zehri aynı anda sunan dünyanın ve yaşamın kendisi olarak beXmleniyor. 

Kezban Arca Ba,beki’nin yakında kitabı da basılacak olan “P-antagonist” serisinde, merkezine aldığı kadın ve yılan figürleri, sanatçının iç dünyasıyla dış dünyaya ait gerçekler arasında bir 

köprü işlevi görüyor. Evrensel bilgiyi alıp kendi bakış açısıyla yeniden yorumlayan sanatçı, dünyanın bir temsili olan mitler, masallar ve efsanelerle yara,lmış olan bilinçal, kayıtlarına imgeler aracılığıyla yeniden bakıyor. 

24 çağdaş sanat galerisinin bir araya gelerek organizasyonunu üstlendiği Art Show kapsamında yer alacak sergi, Fulya The Ritz Carlton Residences B Blok’ta, 21-22-23 Şubat tarihlerinde saat 12-20:00, 24 Şubat’ta 11-20:00, 25 Şubat’ta 11-18:00 saatleri arasında MERKUR Galeri Kat:1’ de izlenebilir. 

Devamı

Seçtiklerimiz