d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Koleksiyonlarda Devrim Erbil | Nevmekan Sahil Galeri

108 B izlenme  
3.11.2023

Koleksiyonlarda Devrim Erbil

28 Eylül – 24 Ekim 2023

Nevmekan Sahil Galeri 

 

Üsküdar Belediyesi tarafından 2023 - 2024 Kültür ve Sanat sezonu ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında koleksiyonlardan bu sergi için ödünç alınan Ressam Devrim Erbil’in dönemlerini izleyici ile buluşturan önemli bir sergi düzenlendi. 

 

1960’lı yıllardan yakın tarihlere dek Devrim Erbil’in çalışmalarının yer aldığı Koleksiyonlarda Devrim Erbil sergisi usta sanatçının bütün dönemlerine bir yolculuğa çıkartıyor izleyicileri. 

 

Koleksiyonlarda Devrim Erbil sergisi, hayatını sanata adamış, sanatla kazanmış, sanatla varolmuş ve yarım asırı aşan Çağdaş Türk Sanatının yapılanmasına tanıklık etmiş, yöneticilik yapmış bir ismin yapıtlarının üretim süreçlerini de gözler önüne sermektedir. Bazıları hiç izlenmeden üretildiği yıllarda çeşitli koleksiyonlara dahil olmuş, bazıları ise uzun zamandır dahil olduğu bu koleksiyonlarda izlenme şansı bulamayan eserlerden oluşan bu seçki de ilk kez izleyici ile buluşacak yapıtları farklı koleksiyonlardan biraraya gelmekteler. Bu açıdan bakıldığında, Koleksiyonlarda Devrim Erbil sergisi sanatçının takipçileri için gerçek bir keşif, önemli bir karşılaşma olacaktır kuşkusuz. Devrim Erbil resimlerinden söz etmek gerektiğinde ise sanatçının altmış yılı aşkın bir süreyi geride bıraktığı sanat yaşamının inşasında ele aldığı başlıklar arasında figür, çizgi, leke, soyut, döngüsellik, dinginlik, malzeme ve yaratıcılık gibi kavramlar üzerinden kendi adıyla bütünleşmiş sistematik düzenselliğinin kronolojik bir seyri olacaktır. 

 

Elbette sanat yapıtları, beslendikleri ve devamını oluşturdukları sanatın süregelen tarihi içerisinde edinmiş oldukları yeri ancak olumlu değerlendirmelerle elde edebilecek bir gerçekliktir. Bir sanat yapıtının zamana meydan okuyabilmesi, her şeyden önce doğru ya da yanlış ayrımına sıkışıp kalmadan, sürekli değişen bakış açısı ile değerlendirmeyi yeniden tutarlı olmaya davet etmektir ve bu da sonuçta, yorum gerçeği ile başbaşa bırakır bizleri. 

 

İşte burada Devrim Erbil yapıtlarından bahsederken, sanatçının oluşturmuş olduğu dil üzerinden geniş spektrumlu ve malzeme zenginliği ile bütünleşen yüzeylerinin yaratmış olduğu etkiler üzerinden bir tahlil yapmaya gayret edeceğiz.  Erbil, doğayı konu alan resimlerinde herhangi bir şeyi yorumlama yerine resmin böyle bir amaçla kullanılabileceğini gösteriyor bizlere. Serbest çizgi ile leke oluşumlarının sistematik biçimde bir araya getirildiği ‘Devrim Erbil Resmi’nde; özellikle ağaçlar, kuşlar, deniz ve dalga gibi doğa kaynaklı imgelerden türeyen ritmik yansımaları içeren bir yapılanma yüzeylerinde karşılık bulur. Erbil’in resminde kararlı bir seçime dayalı duran ve ısrarlı bir biçimde tekrar edilen bu figüratif yığılma, soyut ile somut dil önerileri arasında gezinen uzlaşımlı unsurları içerir. 

 

Koleksiyonlarda Devrim Erbil sergisinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Devrim Erbil Müzesi, Bilfen Şirketler Topluluğu Koleksiyonu, Zeynep-Osman Öztürk, Ali Koç, Güneş Okuyucu Ergün, Lucette-Mustafa Taviloğlu, Murat Ülker, Remzi Gür, Ferah-Metin Sancak, Mesut Albayrak, Yaprak Esra Akın, İpek-Ahmet Merey, Ulaş Değirmenci, Mehmet Toraman, Tolga Ürkmezgil koleksiyonlarından Devrim Erbil’in 1960 ile 2020 yılı arasında üretmiş olduğu eserleri yer aldı.  

Devamı

Seçtiklerimiz