ekavbanner1.jpg.jpg

Mustafa Horasan | Tavşan Kaç, Tazı Tut | Ferda Art Platform

106 B izlenme  
7.12.2019

 

Mustafa Horasan

Tavşan Kaç, Tazı Tut

4 Aralık 2019 – 2 Ocak 2020

Ferda Art Platform
 
Y. Mimar Ferda Dedeoğlu tarafından kurulan Ferda Art Platform, Teşvikiye’de Ralli Apartmanı’nda yer alan yeni sergi mekânının açılışını Horasan’ın “Tavşan Kaç, Tazı Tut” başlıklı sergisi ile yapıyor.
Fırat Arapoğlu’nun kaleminden Horasan “Tavşan kaç, Tazı Tut!” sergisi

Öz-sunum (self-presentation) teorisine göre, öz-sunum aracılığıyla bireyin bir kimliği olduğu iddiası, toplumsal yaşamın gerekli bir unsurudur. Bireyin başkaları üzerinde oluşturacağı izlenimleri etkilemek adına tasarladığı davranış özellikleri olarak tanımlanabilir. Horasan’ın “Tavşan Kaç, Tazı Tut” isimli serisindeki figürler büyük bir boşluğun içerisinde bedenlerini tanımlamaya ve kendilerine birer karakter yaratmaya çalışıyorlar. 

 

Sergideki resimler şimdiki an’ın resimleri değil, bu yüzden yüzeydeki ve kadrajdaki figürleri anlamak için bir önceki ya da bir sonraki resme bakılması ve bir izlek yaratılması gerekiyor. Bütünsel bir hayat oyunun parçaları bu çizimler ve “Parça bütüne eşittir” önermesi üzerinden, bu resimlerin daha önceki serilerin birer parçası olduğunu anımsamak gerekiyor. Şimdiyse bambaşka bir bütüne işaret ediyorlar, birer desenken artık boyalarına ve renklerine kavuşmuş durumdalar. Figürlerin konuşma balonlarındaki sözlerini anlamak ilk bakışta olanaksız. Bir şeyler söylüyorlar ama bunlar izleyiciye anlamsız harf dizilimleri gibi gelecek. Halbuki anlamları var, ama ne söyledikleri ve birisiyle mi yoksa kendileriyle mi konuştukları sorularının cevapları izleyiciden bekleniyor. 

 

Sergi 2 Ocak 2020 tarihine kadar Ferda Art Platform’un Teşvikiye’de Ralli Apartmanı’nda yer alan sergi mekânında görülebilir.

 

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz