Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu | Arkas Sanat Merkezi

96 B izlenme  
11.01.2024

Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu

22 Eylül 2023 - 18 Şubat 2024

Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi, Müjde Unustası’nın direktörlüğü ve Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde, 22 Eylül 2023 tarihinde açılan yeni sergisiyle iki usta sanatçıya, Nejad Devrim ve Mübin Orhon’a odaklanıyor. Nejad Devrim ve Mübin Orhon'un 100. yaşlarına denk gelen süreçte hazırlanan Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu sergisi, Cumhuriyet'in 100. yaşını kutladığımız bir tarihte, Cumhuriyet idealleriyle sanat hayatlarını, eğitimlerini, şekillendiren sanatçıların olgunluk dönemi eserlerini ilk kez eş zamanlı bir süreçte ele alıyor ve onların bağımsız olarak sanatlarıyla ulaştıkları görsel zirveleri gündeme getiriyor. İki sanatçının uluslararası alanda yankı getiren, dünyanın sayılı modern sanat müzelerinin koleksiyonlarına girmiş olan resimleri, Cumhuriyet'in hedeflemiş olduğu uygarlık seviyesinin görsel sonuçları olarak değerlendirilebilir. 

Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu sergisi, sanat pratiklerinde giriştikleri sıra dışı deneylerle, sahip oldukları özgünlük, farklılık ve cesaretle Modern Türk Sanatı’nda yeni bir dönem açmış olan Nejad Devrim ve Mübin Orhon’un yapıtlarını bir araya getirerek, onların sıra dışı hayat ve sanat yolculuklarını ele alıyor. Her ikisi de İstanbul’da doğan, 1945 sonrasında Paris’te çalışarak birçok önemli başarıya imza atan Nejad ve Mübin, resimlerinde özgün yorumlar geliştirerek Türk Sanatı ile Avrupa Sanatı arasında köprüler kurdular. Sergi, onların Türkiye’den, Türk Sanatı’ndan çıkışla geliştirmiş oldukları renkler, formlar, imgeler üzerine eğilerek “kültürlerarası etkileşim” olgusunu ilk kez tartışmaya açarak onların resimlerinin arkasındaki cesur kararlar üzerine yoğunlaşıyor.  

Nejad Devrim ve Mübin Orhon, doğum tarihleri itibariyle Cumhuriyet devrimleriyle eğitim almış, sanat çalışmalarını bu devrimlerin ışığıyla şekillendirilmiş ilk kuşak olarak tarihsel bir öneme sahiptir. Tüm eğitimini yeni Türk Alfabesiyle alan bu kuşak köklü Modernleşme hareketinin ilk özgün yorumlarını ortaya koydukları için Sanat Tarihi açısından da özel bir konuma sahipler.

Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu sergisi için 6 koleksiyondan bir araya getirilen 90’ın üstünde eserden pek çoğu, ilk defa sergileniyor. Sergide, 1940ların başında figüratif ve Bizans sanatının etkilerini taşıyan, 60lara kadar Lekesel Soyutlama etkilerini barındıran yapıtlarının ardından, 1995’e uzanan süreçte soyut ve figür arasındaki sanat pratiğiyle Nejad Devrim’in eserleri ziyaretçileri karşılıyor. 1940ların sonları ile 1960lar arasında Geometrik, Lekesel Soyut ile başlayan sanat serüveniyle Mübin Orhon’un 60ların ikinci yarısında Soyut Dışavurumcu ve 1968-1981 yıllarında Monokrom (Lekesel Soyut) dönemine uzanan eserleriyle devam ediyor. 

18 Şubat 2024’e kadar ziyarete açık olan sergi, iki usta sanatçıyı ve eserlerini daha yakından tanımak için bir fırsat sunuyor. 

Çocuklara Özel… 

Sergi kapsamında Arkas Sanat Merkezi tarafından farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanan Cumartesi Çocuk Atölyeleri ile çocuklar özgürce üretmenin keyfine varıyorlar. Yarım saat süren sergi turunun ardından gerçekleşen yarım saatlik atölye çalışmasında çocuklar, yeteneklerini ve yaratıcılıklarını keşfediyorlar. Ücretsiz ve kontenjanla sınırlı etkinliklere katılım için www.arkassanatmerkezi.com sitesinde yer alan Çocuk Atölyeleri bölümünden rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Sergi, Arkas Sanat Merkezi’nde ücretsiz gezilebilecek. 

 

Arkas Sanat Merkezi Ziyaret Günleri: 

Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00-18:00

1380 Sokak No:1 Alsancak, İzmir

+ 90 (232) 464 66 00

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin