360_ 728x90.gif

Ozan Oganer & Bahar Oganer | Zamansız | Ekol Sanat Galerisi

96.321 izlendi
Ozan Oganer & Bahar Oganer
“Zamansız”
17 Şubat – 17 Mart 2017
Ekol Sanat Galerisi
 
Gerçekleştirdiği çağdaş sergiler ile, İzmir’in sanat ortamına farklı bir boyut getiren Ekol Sanat Galerisi, heykeltıraş Ozan Oganer & ressam Bahar Oganer’in “Zamansız” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.
İki farklı disiplinin bir araya geldiği sergi, 17 Şubat – 17 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor.
 
Sanat eleştirmeni ve sanat tarihçisi Nilgün Yüksel “Zamansız” kavramını, zamanı temsil eden Kronos’a benzetiyor. Kronos, ortaya çıktığında yaşamı yeniler. Geçmişi dönüştürür. Başka bir deyişle geçmişten ödünç alır, sonra geleceğe bırakır. Bahar ve Ozan Oganer “Zamansız” da, geçmişten ve bugünden; kendilerinden ve var olandan harmanladıkları eserleriyle mekanda zamansızlığın izini sürüyorlar.
 
Ozan Oganer için dantel, çocukluğumuzun hafızasına kazınmış, yaşamın şekillenmesine katkı sağlamış bir nesne. Yasağın göstergesi, örten, örterken açık eden; gizleyen, dikkat çeken, kadın ve erkek rollerini betimleyen… Sessizce anlatan, anlatan; ama hiç susmadan anlatan… Ozan Oganer’in danteli bir malzemeye dönüştürmesi, geleneğin koşulsuz sürdüğü zamanların sonunda tüm çağrışımlara bir cevap niteliğinde. Erkeğin bakış açısından, toplumsal hafızaya, rollere ve dönüşüme ilişkin çağrışımlarla beslenen aykırı bir gönderme. Ozan Oganer, dantelin yanına diğer malzemeleri katıyor ve denemek üzerine düşünüyor. Gündelik devinimini heykele dönüştürüyor. Süslemeyi sabit kılıyor. Tek form üzerinden ayrıntıları çoğaltıyor. Tekniğin ötesinde, sanatçıya, izleyiciye dair olanı görmenin yolunu gösteriyor.
Nilgün Yüksel’e göre Bahar Oganer’in işlerinin esası, fotografik bir kurguya gönderme yapar. Yalnız fotoğrafın resimde kurgulanışı değil, bizzat bir sahne kurgusudur karşımızdaki. Kullandığı motif, belirleyici bir role bürünür. Artık yüzler ve figürler de daha belirgin ve değişkendir. Bu, sanatçının kendinden çıkıp dünyaya bakışıdır. Son çalışmaları ile kendi sanatının tarihine dair bir yolculuğa çıkar Bahar Oganer. Önceyi bugüne taşır. Diyalektiğin aynı ama farklı ilkesini yapıtları üzerinden yeniden yorumlar, gösterir. Başka bir deyişle; başlangıcıyla, öncesiz ve sonrasızdır yapıtlar. Tıpkı günümüz sanatı gibi…
Bahar Oganar & Ozan Oganer’in “Zamansız” adını verdiği sergisi, 17 Şubat-17 Mart tarihleri arasında İzmir, Ekol Sanat Galerisi’nde görülebilir.
Müzik: Müzikotek
 


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG