98fbaeac-95fb-473a-9f15-e5c0eeb3dab4.jpeg

Serpil Yeter | Başka Gör | Anna Laudel Gallery

94 B izlenme  
20.02.2024

Serpil Yeter 

Başka Gör 

12 Ocak – 23 Şubat 2024 

Anna Laudel Gallery

 

Sosyal temalara farklı doku ve desenlerle hayat veren usta sanatçı Serpil Yeter’in daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşan “Başka Gör” isimli fotoğraf sergisi 12 Ocak – 23 Şubat 2024 tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da ziyaretçileri ile buluşuyor. 

“Başka Gör” sergisi ile, sanatçının 2000 yılında İstanbul semt pazarlarında yaptığı gözlem ve edindiği deneyimlerden esinlenen fotoğraf seçkisi ve ses yerleştirmesi ilk defa sanatseverlerle buluşuyor.  Yeter, pazarın her bir tezgahını adeta bir enstalasyon gibi düzenlemiş ve pazarcıların sanatçı titizliğiyle yarattığı bu gündelik mekânları fotoğraf karelerine yansıtarak izleyiciyi milenyumun başında kurulmuş bir semt pazarı deneyimlemek üzere zamanda yolculuğa çıkarıyor. 

Akşam yorgunluğundan, yıpranmış ruhlardan ve içsel bir güzellikle süslenmiş tezgahlardan ilhamla bir araya gelen bu sergi, sanatçının İstanbul ziyaretleri sırasında yaptığı toplumsal gözlemleri hem estetik hem de realistik bir bakış açısıyla aktarıyor. “Başka Gör”, pazarcıların günlük yaşam mücadelesini, farklı kültürleri, karakterleri, imkansızlıkları ve arzuları barındıran bir panorama tasarlayarak izleyicilere insan hikayelerden çarpıcı bir mozaik sunuyor. 

Eserlerinde, yarınların endişesini simgeleyen detaylar ve tezgahların kendine özgü düzenlemeleri içindeki ekonomik sıkıntıları anlatan sembollere de yer veren Yeter, hayatın bu günlük ve sıradan penceresindeki güzellikleri ve zorlukları yıllar boyu rafine ettiği özgün sanatsal dili ile izleyicilere dengeli bir şekilde yansıtmayı başarıyor.

Serpil Yeter’in izleyicilere semt pazarlarının sadece renkli bir görüntü olmanın ötesinde, birçok duygu ve gerçekliği barındıran karmaşık bir dünya olduğunu hatırlatan sergisi “Başka Gör” 12 Ocak – 23 Şubat 2024 tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da ziyaret edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz