f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Veysel Günay | Karadeniz’in Rengi | Ziba Art Gallery

75 B izlenme  
30.03.2024

Veysel Günay 

Karadeniz’in Rengi

22 Şubat - 16 Mart 2024

Ziba Art Gallery

 

Türk resim sanatının öncü isimlerinden Veysel Günay “Karadeniz’in Rengi” isimli sergisiyle Ziba Art Gallery’de sanat severlerin karşısına çıkıyor.

Veysel Günay gerçekleştirdiği manzara resimlerinde yaşadığı, gördüğü, içselleştirdiği Karadeniz’e ait yerleri resmederek izleyiciye kendi gerçeğini aktarmaya çalışmıştır. Bir çeşit bellek izleri taşıyan yapıtlar sanatçının kendi kültürü ve yaşadığı zaman dilimine ait imgeler olarak karşımıza çıkar ve o yüzden izleyici ile direkt bağlantı kuran bir gerçeğe dönüşür. Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide izleyici kurgusal pratiğin duygu ile şekillenerek doğa üzerinden bir anlatım süreci içine girmeye odaklanacak.

Hareketin arttığı hızlanan bir dünyada zaman, eylemin belirleyicisi olarak tüm insanların yaşantısını daraltsa da Veysel Günay bu durumun tam tersine daralan, hızlanan dünyada arındırılmış, dingin ve derinliği olan resimler yaparak bir anlamda hayatı zamana yayarak geniş yelpazeden göstermektedir.

Veysel Günay‘ın resimlerinin konusundan daha çok ışık ile ilişkiye giren rengin önemi vardır. Yüzey üzerinde kullanılan mavi, yeşil, sarı gibi renklerde, yüzeye yayılan formlarda sanatçının doğayı detaylı bir şekilde etüt ettiğini ve aradan zamanı kaldırarak evrensel bir dil yakaladığını görürüz. Resimlerde yakalanan bu evrensel dil sanatçının sezgisel gücünün yarattığı bir durumdur ve bu nedenle resimler son derece etkilidir.

Karadeniz yeşilin mavi ile iç içe geçtiği bir coğrafyadır ve bunun doğal etkisi olarak Veysel Günay’ın resimlerinde ağırlıklı olarak yeşil ve mavi görürüz. Yapılan her manzara bir çeşit tekrar gibi görünse de birlikte bakıldığında birbirini tamamlayan farklılıkların, rengin ışığıyla birlikte hayata geçtiği imgeler olduğunu anlarız. Detaydan uzak, bütünü var eden bu imgesel gerçeklik yapıldığı doğanın değil sanatçının yarattığı sanatsal gerçekliktir ve o yüzden çok etkileyicidir.

Veysel Günay’ın Karadeniz’e duyduğu özlemi ve sevgiyi, yaşamsallığın izlerini sürerek ele alan sergi, 16 Mart 2024 tarihine kadar Pazar günleri haricinde her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında Ziba Art Gallery‘de görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz