Frida Kahlo’nun Sıradışı Hayat Hikayesi, Victoria and Albert Müzesi’nde | Yazan Berrin Saran

Berrin Saran

5 yıl önceVictoria and Albert Müzesi’nde, 16 Haziran’da başlayan Frida Kahlo’nun “Making Her Self Up” isimli sergisi, Kasım ayının ilk haftasına kadar devam edecek. Serginin biletleri yoğun ilgi nedeniyle ilk günlerden tükendi. Ben de Ekim tarihli biletimi Haziran ayında aldığımı belirtmek isterim.

Sergi isminden de anlaşıldığı üzere, Frida’nın kendi tarzını nasıl tasarladığı üzerine bir otobiyografi tadında.
 Frida’nın hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Blue House’da (Meksika), ölümünden elli yıl sonra açılan bir kutudan çıkan objeler, bu serginin çıkış noktası oluşturmuş.

Frida’nın sıradışı hayat hikayesi, bulunan objeler ile yeni bir bakış açısı kazanmış.

Sergide sanatçının hayatının çeşitli dönemlerinde kullandığı giysiler, mücevherler, aksesuarlar, kullandığı medikal korseler ve ayakkabılar sergileniyor.Bu objelere baktığımız zaman, Frida’nın özel hayatındaki stili ile yaşadığı coğrafyanın kültürü ve yaşam tarzını nasıl birleştirdiği hakkında bilgi sahibi oluyoruz.Bir anlamda kutudan çıkan her obje, hem Frida’nın özel yaşamı ve stiline, hem de Meksika kültürüne ışık tutuyor.

Sergide Frida’nın hayat hikayesi, bulunan objeler, fotoğraflar, videolar ve kendi yaptığı resimlerle dönemlere ayrılarak sunuluyor. (Self- Portraiture, Guillermo Kahlo (babası), Sickness Roots, Marriage,Paintings, Surgery)
Frida Kahlo'nun yaşamı ve sanatına dair detayları öğrenmek için, Victoria & Albert Müzesi'nde yer alan sergiyi 4 Kasım 2018'e kadar mutlaka görmenizi öneririm.

Yazı: Berrin SaranEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin