5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Jeff Koons Beyeler Vakfı Müzesi’nde

Leyla Alaton

11 yıl önce


Çağdaş Amerikan Sanatının en önemli isimlerinden Jeff Koons bu yıl Art Basel vesilesiyle gittiğim İsviçre Basel’ın muhteşem Beyeler Vakfı Müzesi’nde gelenlerin görmeden dönmediği bir çağdaş sanat ziyafeti…

Jeff Koons’un bu kadar çok sayıda eserini görmek müthiş bir duygu.


13 Mayıs – 2 Eylül arası gezilebilecek sergi birbirinden daha görkemli, şaşırtıcı, gülümseten, çocuksu, lastikten, tahtadan, porselenden, çelikten, kocamandan da kocaman heykellerin yanı sıra ilk defa dev boyutlu yağlıboya tabloları da yer alıyordu.

Split Rocker, Foundation Beyeler bahçesinde, canlı çiçek ve bitkilerle kapladığı devasa, nefes kesici yapıtı.Günümüzün dünyaca tanınan ve önde gelen çağdaş sanatçılarından 1955 doğumlu Amerikalı sanatçı Jeff Koons; Rabbit, Michael Jackson ve Bubbles gibi ikonlaşmış heykelleri, Guggenheim Bilbao’ya kalıcı olarak yerleştirilen çiçekli anıt Puppy gibi halka açık heykelleriyle üne kavuştu. Çiçekli heykellerinden Split Rocker 2008 yazında Versailles Sarayı’na taşınarak; ilk kez yaşayan bir sanatçıya kapılarını açmış oldu. Artprice verilerine göre geçtiğimiz yıl eserleri en fazla ilgi görüp satılan 500 sanatçı sıralamasında ‘Balloon Flower Blue’ ve ‘Pink Panther’ isimli eserleriyle de 1.  sırayı kimseye bırakmadı.Nefes kesici, şaşırtıcı, gülümseten , kocamandan da kocaman.. 40 sene sonra  2000’ lerin Picasso’su diye anılacağını düşünüyorum.İsviçre’deki Beyeler Vakfı Müzesi’nde, 50 eserin yer aldığı sergi 2 Eylül tarihine kadar devam edecek.
Koons hayranlarının kaçırmamaları gereken bir sergi…

Benim bildiğim, Basel’a İstanbul’dan en az hergün 4 uçak kalkıyor!...Yazı ve Fotoğraflar: Leyla AlatonEn Çok Okunanlar