5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Sónar+D Istanbul “Language” Temasıyla Kapılarını 3 Gün Boyunca Açmaya Hazırlanıyor!

ArtNews

bir ay önce

Müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren, bu yıl 26-28 Nisan tarihleri arasında 8. Kez Zorlu PSM’de %100 Music’in katkılarıyla gerçekleştirilecek Sónar Istanbul’da yaratıcılık ve teknoloji platformu Sónar+D Istanbul, bu yıl “Language” temasıyla katılımcılarını 3 gün boyunca ağırlamaya hazırlanıyor. 

Zorlu PSM’de ücretsiz olarak gerçekleşecek olan Sónar+D Istanbul’da bu yıl paneller, konuşmalar, atölyeler, masterclass’lar, AV gösterimlerinin yanı sıra açık çağrı ile seçilen projeler Sónar Screen’de yine yer alacak. Sónar+D Istanbul programa katılmak isteyenler Zorlu PSM’nin web sitesi üzerinden kayıt olabilecek.

Bu sene 8.kez Zorlu PSM’de %100 Music’in katkılarıyla gerçekleştirilecek Sónar Istanbul’da, yaratıcılık ve teknoloji platformu Sónar+D Istanbul’un programı açıklandı. Tüm sektör ve endüstrilerden profesyoneller, araştırmacılar, tasarımcılar, akademisyenler ve sanatçılarla iş birlikleri kurarak yaratıcı zihinlerin bugünümüzü nasıl değiştirdiğini ve yeni gelecekleri nasıl hayal ettiğini keşfeden uluslararası platform Sónar+D Istanbul, bu yıl “Language” temasıyla öne çıkıyor. Katılımcılarını 3 gün boyunca ağırlayacak olan Sónar+D Istanbul, temayı odağına alan paneller, masterclass’lar, VR enstalasyonları ve müzikle teknolojinin birleştiği canlı performanslarla 26, 27 ve 28 Nisan’da yeniden ufuk açıcı bir maraton yaşatmaya hazırlanıyor.

Sónar+D Istanbul ücretsiz olarak gerçekleştirilecek! 

Sónar+D Istanbul kapsamındaki paneller, konuşmalar, atölyeler ve masterclass’lar 26-27-28 Nisan günleri ücretsiz olarak gerçekleşecek, programa katılmak isteyenler Zorlu PSM’nin web sitesi üzerinden kaydolabilecek. Ufuk açan panellerin, birbirinden farklı enstalasyonların, birbiriyle konuşarak bir diyalog arayan çalışmaların, ilham veren AV gösterimlerinin, açık çağrı ile seçilerek Sónar Screen’de gösterilecek projelerin yer alacağı bu seneki Sónar+D Istanbul programında kapsamlı atölyeler de yine katılımcıların ilgisine sunuluyor.

Ufuk çizgisinin aydınlığında: ‘Paneller’ 

Sónar+D Istanbul kapsamında ilhamın ve yaratıcılığın her boyutunun tartışılacağı panellerde bu yıl, moderatör Hatice Arıcı tarafından gerçekleşecek “SMALL TALK / “Sensory Synthesis: Exploring the Intersection of Sound, Art, Technology", moderatör Antonia Folguera ile Ahmet Rüstem Ekici, Santi Vilanova, Monica Rikic ve Stefanie Egedy’nin konuşmacı olduğu “Synesthetic Art: Merging Senses with Technology”, Moderatör Artemis Günebakanlı ve Non Square, Burak Beceren, Krüw ve Akkor’un katılımıyla “Algorithmic Beats: Crafting Music with Machine Learning”, Lalin Akalan, Gamze İşcan ve Fuat Değirmenci’nin yer aldığı “AI-ASSISTED DESIGN” ve “Pixel to Reality: The Art of Game Design” Sónar+D Istanbul’un merakla uyandıran panelleri katılımcılarını bekleyecek. 

Enstalasyonlar ve AV gösterimleri bu yıl göz kamaştırıyor!

Her yıl işitsel bir şölen sunan Sónar Istanbul’un görsel açıdan ilhamın sınırlarının zorlandığı Sónar+D programında yer alacak Enstalasyonlar ve AV Performansları da duyuruldu. Nele Karajlic’in “In The Beginning Was The Word”, Stefanie Egedy’nin “Bodies And Subwoofers (B.A.S.)”, Playmodes’un “PPFF”, Mónica Rikić’in “Psychoflage” ve Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar’ın “Teatrum Mundi”çalışmaları bu sene Sónar+D Istanbul’da yer alacak olan enstalasyonlar olurken, Onur Sönmez, w.Marco Pisano ve Sinan Tınar’ın ARTIFICIAL OCNOPHILIA, Kerim Dündar’ın YAKAZA, Mustafa Küçük, wipeç ve Non Square’in LATENT MEMORIES (Live/AV), Baramuk w.Bak, Fat w.Ordinary ve Cetrion w/ Roun’un ALGORAVE ISTANBUL / LIVE CODING ve Atakan Kızıltan, Volkan Akkoç, Sirene (Choir)’un CHORUS OF DATA EXPLORING HARMONY WITH TECHNOLOGYçalışmaları bu yıl Sónar+D Istanbul’da AV gösterimlerini gerçekleştirecek projeler oldular.

Selçuk Artut ve Daha Fazlası… ‘Atölyeler’

Sónar+D Istanbul programı kapsamında, Selçuk Artut’un sanatsal araştırma ve üretimini eksenine alarak insan-teknoloji ilişkilerinin teorik ve pratik boyutlarına kodlar ve geometrik şekiller üzerinden baktığı ‘Geometric Patterns with Creative Coding’ atölyesi ile RAW’ın Composing Music with Live Coding atölyesinde katılımcılar kod bazlı sistemlerle görsel-işitsel eserlerin üretim aşamalarını ve süreçlerini deneme fırsatı bulacak. En Çok Okunanlar