ARTTv Arşivinde Yer Alan Müzelerden Seçki lll

120 B izlenme  
8.09.2021

Ege Üniversitesi
Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi
İzmir

EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunmaktadır. Bilgi ve görselleriyle her eğitim düzeyindeki öğrencilere seslenen müze, Türkiye’de ilk olmasının yanı sıra, konunun bu boyut ve zenginlikte ele alındığı bir üniversite müzesi olarak da uluslararası alanda benzersiz konuma sahip.

 

Arkas Deniz Tarihi Merkezi

İzmir Bornova’da hizmete giren Arkas Deniz Tarihi Merkezi, geçmişi 1800’lere kadar uzanan, Arkas ailesinin hatıralarının da yer aldığı özel bir mekan... 

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle biraraya getirdiği gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonunun bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Burada sergilenen ve M.Ö. 1000 yılından başlayarak, 20.yy’a kadarki süreci adeta yaşatan gemi modelleri, gemi antikaları ve resimler ziyaret edenleri bir öyküden bir öyküye sürüklüyor.

 

Konak Belediyesi
İlk Kadın Müzesi

İzmir Konak Belediyesi'nin butik müzeler zincirine eklenen Türkiye'nin ilk Kadın Müzesi; bodrum ve ara katla birlikte üç kattan oluşuyor. Giriş katında Geçmişten Günümüze Kadın, Atik Çağ'da Kadın ve Video Art odaları yer alıyor. Holde ise ziyaretçileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Nebile Hanım ile Viyana Başkatibi Tahsin Bey’in 1929 yılında Ankara Palas’ta yapılan düğünlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün, manevi kızı Nebile Hanım ile dans ettiği fotoğraf karşılıyor. Duvarları süsleyen 19. yüzyıldan kalma altın sırma işlemeli bindallı, kaftan ve cepkenler hayranlık uyandırıyor. Giriş katının balkonunda ise tarihte ilklere imza atan Türk kadınlarından; Halide Edip Adıvar, tiyatro ve sinema sanatçısı, ilk kadın film yönetmeni Cahide Sonku, Dar-ül Bedai’ye ilk çıkan tiyatro sanatçısı Afife Jale ve Fereya'nin maskları yer alıyor. Kadınların toplumsal yaşamdaki direniş ve başkaldırıları da Protesto Odası'nda yer alan ilk kadın protestoları öyküleriyle ye alıyor.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin