d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ali İsmail Türemen | Utangaç Şenlik | Galeri Selvin

42 B izlenme  
10.06.2024

Ali İsmail Türemen

Utangaç Şenlik

24 Mayıs - 30 Haziran 2024

Galeri Selvin

 

Galeri Selvin, 2020 yılında yitirdiğimiz Ali İsmail Türemen ’in “Utangaç Şenlik” başlıklı resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Ali İsmail Türemen’in ‘Sözcük Sıralamaları’ diye söz ettiği şiirlerinin yanı sıra 1960-1990 dönemi nü resimlerinin bir bölümü de sanatseverlerle buluşuyor.

“Yapıtlarında ilk kez 1970’lerin ortasında beliren ‘mavi figür’, 1970’lerin sonuna doğru vazgeçilmez bir öge durumuna gelmiştir. Türemen, figürü temel aldığı yapıtlarında iri, erkeksi bedenleri mavinin çeşitli tonlarıyla hacimlendirmiş, ayrıca bu bedenleri neredeyse delip geçen renkli ya da yaldızlı grafik çizgilerden yararlanmıştır. Ali İsmail Türemen, eserlerindeki mavinin sınırsızlığını anlatırken; ‘Mavi benim için özgürlük ve bilgeliktir. Hayatın her yerindedir. Deniz deseniz bulutlar, bulut deseniz toprak, toprak deseniz o koca çayırlar küser. Mavi sınırlandırılamaz. Hem de çok doğurgandır, beni sevgiyle ileri taşır. Her renk taşımaz, sarıya ne yapsanız taşımaz’ diyor.

Sanat; hayatı nasıl kavramamız gerektiğini, özgürlük hissini, bazı tutkuların dışa vurulmasını, içimizdeki çatışmaların dile gelmesini, kısacası yaşamı en iyi ve en anlamlı bir şekilde duyumsamamızı sağlar. Resim tarihine baktığımızda insan anatomisi, sanatçıların daima vazgeçilmezidir. Eski Yunan’da tanrıların anatomik güzellikleri, ölçüleri, çağlar boyu model oluşturmuştur. Çıplaklıkla nü arasındaki farka değinmek önemli. Kenneth Clark’a göre; ‘Çıplaklık giysisiz kalmaktır, nü ise çıplaklığın sanatsal ifade biçimidir.’

Sanatçı Ali İsmail Türemen’in ‘Sözcük Sıralamaları’ diye söz ettiği şiirlerinin yanı sıra 1960-1990 dönemi nü resimlerinin bir bölümü de sanatçının doğmuş olduğu mayıs ayında sanatseverlerle buluşuyor.

Ali İsmail Türemen’in ‘Utangaç Şenlik’ isimli sergisini, 24 Mayıs-30 Haziran 2024 tarihleri arasında Arnavutköy Galeri Selvin’de izleyebilirsiniz.

Ali İsmail Türemen Hakkında:

Ülkemizin değerli resim, gravür ve heykel sanatçılarından Ali İsmail Türemen, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenim görmüş ve 1968’de mezun olmuştur. Günümüzde EAÜ Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu Seramik Bölümü’nde yüzeysel tasarım, MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görüntü ve Sahne Sanatları Bölümü’nde de temel sanat eğitimi dersleri vermiştir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu hocalardındandır.

Devamı

Seçtiklerimiz