Daniele Sigalot | İmparatorluklar Öncesi | Anna Laudel Contemporary

97 B izlenme  
3.11.2020

Daniele Sigalot

İmparatorluklar Öncesi

13 Eylül – 26 Ekim

Anna Laudel Contemporary 

Anna Laudel Contemporary , büyük ölçekli enstalasyonları ve alışılmadık mozaikleri ile bilinen İtalyan sanatçı Daniele Sigalot ’un “İmparatorluklar Öncesi” başlıklı sergisine 13 Eylül - 26 Ekim 2018 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Farklı materyalleri ve disiplinlerarası teknikleri yenilikçi kullanımıyla tanınan Sigalot, “İmparatorluklar Öncesi” nde yakın zaman çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işlerini sergileyecek. 

Sanatsal üretiminin imzası olarak kabul edilen, kağıt algısı yaratan alüminyumdan yapılmış uçak enstalasyonları ile tanınan Sigalot, çalışmalarında gerçek-imge arasındaki zıtlığı yansıtmayı amaçlıyor ve kullandığı malzeme algısı ile onların orijinal halleri arasındaki çelişki üzerine odaklanıyor. Sanatçı zıtlıklar, ironi, yabancılaşma, kelimelerin ve materyallerin barındırdığı farklı anlamları araştırarak, zamanımızın duygularını yansıtan, sürprizli işler üretiyor. 

“ İmparatorluklar Öncesi” , ilhamını Roma ve Osmanlı İmparatorlukları’ndan alıyor. Roma doğumlu olan Sigalot, imparatorluğun efsanesi altında yaşayan bu şehirde büyüdü ve Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul üzerindeki etkisinin Roma’daki deneyimine çok benzediğini düşünüyor: Her iki şehir de bir zamanlar çok güçlü olan imparatorlukların başkentleri idi ve iki imparatorluk da uzun zaman önce yok olmuş olmalarına rağmen Türkler de İtalyanlar da hala imparatorluklarıyla gurur duymakta. 

Bu sergi için paslanmaz çelik üzerine işlenmiş, ayna efekti yaratan İstanbul ve Roma haritaları serisini sunacak olan s anatçı çalışmasını şu şekilde açıklıyor: “Geçmişin bu büyük yankısını hem güzel hem de hüzünlü buluyorum. Gerçek şu ki, o ihtişamlı günler artık çok uzakta ve hala geçmişin bir parçasıymış gibi hissetmek bana mantıklı gelmiyor. Bu karmaşık duyguların çelişkisini seviyorum. Bu sergi için İstanbul haritaları serisi üretiyorum, haritalar, günümüz ve eski İstanbul’un farklı ve önemli alanlarının sadık bir temsili olacak. Şehir, zamanla büyüyerek değişiyor ve insanların şehre bakarak kendi yansımalarını, yaşadıkları yerin eski ve şimdiki ihtişamını görmelerini istiyorum. Kentlerin bizi nasıl şekillendirdiği ile ilgileniyorum ve eserlerimin tam olarak bu fikri yansıtmalarını hedefliyorum. Gelin ve İstanbul’un sizi nasıl şekillendirdiğini görün!” 

İki aydır İstanbul’da sergi için üretimlerini geçici atölyesinde gerçekleştiren Sigalot, tamamını burada ürettiği ve s ergide yer alacak büyük ölçekli enstalasyonlarından biri olan
“O labilecekken Olmayan Her Şey Şimdi Oldu” i simli çalışmasını ilk kez sergileyecek. Sanatçı çalışmasını, kötü fikirleri iyiye dönüştüren bir “günahlarından arınma” süreci olarak tanımlıyor. 

Sergi kapsamında ayrıca sanatçının yakın zamanda ürettiği işler yer alacak. Sigalot’un dünyaca tanınan, paslanmaz çelik ve paslı demirden oluşan 140 uçaklı enstalasyonu; “Yeter” isimli, enstalasyonların da resimler gibi zamana meydan okuyabileceklerini gösteren, tam olarak 1000 sene sürecek olan geri sayım sayacı; sanatçının sadece iyi niyetli fikirlerini düzenlemesinde önemli bir rol oynayan “Bu kalemin yalnızca iyi fikirleri vardı” çalışması; yaratım sürecinin alegorisini yansıtan totem serileri ve son olarak malzemelerin algısı ve görünüşleri ile oynamayı amaçlayan mektup ve post-it serisi sunulacak. 

“ İmparatorluklar Öncesi” , k artondan alüminyuma, mozaikten dijital gösterimlere, çizimden resme, geniş bir yelpazede malzeme ve benzersiz teknik kullanımıyla, Sigalot’un günümüzün zıt duygularını yansıtan 30’dan fazla çalışmasını bir araya getirecek. 

13 Eylül Perşembe günü açılacak ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali' ne paralel olarak düzenlenecek sergi, 26 Ekim ’e kadar Anna Laudel Contemporary ’de görülebilecek. 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin