Süleyman Saim Tekcan | At-Nağme | Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

117 B izlenme  
27.06.2023

Süleyman Saim Tekcan

At-Nağme

4 Ocak - 15 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi 

Türkiye’nin önemli çağdaş sanatçılarından Süleyman Saim Tekcan’ın eserleri ve hayatına dair kronolojik anlatımla birlikte hazırlanan At’nağme başlıklı sergi Cumhuriyet'in 100. Yıl etkinlikleri kapsamında T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin ana sergi salonunda sanatseverlerle buluşuyor. 

Süleyman Saim Tekcan’ın gravürlerinden oluşan, özgün metni Beşir Ayvazoğlu tarafından kaleme alınan, Osmanlı geleneksel kültüründen günümüze taşınan bir anlayışla hazırlanan  "At-Nağme" adı verilen el yapımı bir kitabı merkezine alan bir proje sergisi sanatseverlerle buluşuyor. 

Devasa boyutlardaki bu el yapımı kitabın tamamı sanatçının özgün projesi olarak hazırlandı, kitap dışında Süleyman Saim Tekcan’ın yağlıboya tual eserleri, gravürleri, desenleri, bronz heykelleri de serginin kurgusu içinde bulunmaktadır. Serginin kürasyonu Erkan Doğanay tarafından hazırlanırken, ana merkezde bulunan el yapımı sanat kitabının kaligrafisi Bünyamin Kınacı, osmanlıca hat yazımları Levent Karaduman, tezhip çalışmaları Dilek Yerlikaya ve geleneksel deri cilt yapımı Melike Kazaz tarafından hazırlandı. Yazısından görseline dek kullanılan her unsurunun elde üretildiği “At’nağme” 1500’lü yıllardan günümüze dek üretimi devam eden bir anlayış içinde Hahne-Muhle kağıtlara geleneksel hat, kaligrafi, tezhip, cilt ve çağdaş gravür gibi çok farklı disiplinlerin biraraya gelmesiyle ortaya çıktı. Projenin tümü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirildi. 

Süleyman Saim Tekcan’ın kurduğu, İstanbul’da dünya grafik sanatları için oldukça önemli bir müze bulunmaktadır. Sanatçının kendi kişisel atölyesinin ve baskı atölyelerinin de bulunduğu müze binası 2004 yılında İMOGA (İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi)adı altında hizmete açılmıştır. IMOGA, 1974 yılından bugüne uzanan bir kurum kültürü çerçevesinde, tüm ekibi ile “At’nağme” projesinin organizasyonunu üstlenerek, konusunun uzmanları ile birlikte çok paydaşlı bir projeyi T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi sergi salonu’nda sergilenmek üzere hayata geçirmiştir. Bu proje kapsamında IMOGA ailesinin aktif bir üyesi olan müzisyen Ayla Karacan tarafından, projeye özel özgün “At’nağme” bestesi hazırlanmıştır. 

 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin