d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

When Did We Stop Playing | Anna Laudel Contemporary

104 B izlenme  
6.11.2020
When Did We Stop Playing
16.12.206-12.02.2017
Anna Laudel Contemporary
 
Dört senedir Erenköy’de bulunan ve Anna Laudel tarafından kurulan Art350 Galeri, güncel sanat alanında Türkiye ve uluslararası sanatçıların çalışmalarına daha kapsamlı destek vermek amacıyla yeniden yapılandırıldı ve Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada Anna Laudel Contemporary ismi ile kapılarını açtı. 15 Aralık tarihinde, Berlin’de yer alan Bernheimer Gallery iş birliği ile Isabel Bernheimer küratörlüğünde gerçekleştirilecek WHEN DID WE STOP PLAYING isimli serginin açılışı ile sanatseverlere buluşacak olan Anna Laudel Contemporary, sergi programlarının yanı sıra yerli ve yabancı sanatçıların röprodüksiyonlarının ve sanat yayınlarının yer aldığı Art Shop; güncel sanatçıları desteklemek amacıyla yürütülecek olan uluslararası Misafir Sanatçı Programı ve Danimarka’nın önde gelen mücevher tasarım markası Monies’e ev sahipliği yapıyor.
 
Anna Laudel Contemporary, sergi alanına ek olarak sanatseverlerin bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğu, uluslararası sanat ortamıyla birlikte hareket eden; sanatçıların aynı zamanda konakladığı ve yaratıcı projelere imza attıkları yeni bir mekan sunuyor. Aynı anda solo ve grup sergileri ve etkinlikler düzenlemeye olanak sağlayan beş katlı tarihi binada yer alan galerinin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapıyor. Galerinin kurucusu Anna Laudel, Düsseldorf’tan Türkiye’ye 20 sene önce tekstil alanında iş kurmak için geldi. Kendisi aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle Türkiye’de galeri açarak bu alanda çalışan yerli ve yabancı sanatçılara destek olmayı amaçlıyor.
 
Anna Laudel Contemporary, üretken sergi ve etkinlik programıyla İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelerek, uluslararası sanatçıları ağırlamanın yanı sıra, Türkiye’den sanatçıları uluslararası platformlarda temsil etmeyi hedefliyor.
 
Anna Laudel Contemporary yeni mekanında gerçekleştireceği bu ilk sergisinde, Berlin’de yer alan Bernheimer Contemporary’yi ağırlıyor.
Bernheimer Contemporary işbirliğinde gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü Isabel Bernheimer yapıyor. WHEN DID WE STOP PLAYING, 2014 yılında, güncel sanata ve bu alana sanatçıların yetiştirilmesine destek olmak amacıyla Bernheimer Contemporary’i kuran Isabel’in Türkiye’deki ilk sergisi.
Bernheimer Contemporary’den, Peter Alasztics, Blue and Joy - Daniele Sigalot, Alexander Deubl, Swaantje Güntzel, Felix Höfner, Sebastian Klug, Jan Kuck, Milana Schoeller, Ludovic Thiriez and Johannes Vetter isimli 10 sanatçının işlerinin yer alacağı sergi, çoğunlukla büyük bir oyunu anımsatan dünyaya ve hayatımıza bakışımızı ele alıyor.
Bu büyük oyunda bazen oyunu yöneten biz oluyoruz ama çoğunlukla yönetilen tarafta yer alıyoruz. Hayatımız onunla oyun oynayamayacak kadar değerli ve ciddi. Öte yandan, bu ciddiyetin içinde oyun oynamayı bıraktığımızda hayatımız yaşamaya değer bir yer olmaktan çıkıyor. O nedenle sergi, kendimize “oyun oynamayı ne zaman bıraktık” sorusunu yüksek sesle sormayı amaçlıyor.
Johan Huizinga’nın Homo Ludens eserinde dediği gibi, yeryüzünde insana ait her şeyin başlangıcı ve hayatımıza anlam veren oyun oldu, önce oyun vardı!
 
WHEN DID WE STOP PLAYING hayatla oynadığımız samimi ve nüktedan, ama aynı zamanda sorumluluk sahibi ve merak uyandıran oyunun büyüleyici ikilemine odaklanıyor.
Sergi, 16 Aralık 2016 ve 12 Şubat 2017 tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de görülebilir.
Adres: Bankalar Caddesi 10 Karaköy, Beyoğlu 34420 Istanbul Web sitesi: annalaudel.gallery
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz