Efsane Sanatçı Ara Güler'in Eserleri Moda Dünyasına Nasıl İlham Oldu? | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

28 gün önce

Bazı efsaneler vardır, zamanın ötesine geçer, hikayeleriyle nesiller boyunca anılır. Ancak bazıları da vardır ki, İstanbul’un tarih kokan köşelerini ve insanların yaşamlarını kadrajına sığdırarak ölümsüzleştirir. Bu efsaneler, objektifleriyle tarih yazıp, kaybolacağını bildikleri bir yaşam tarzını geleceğe taşırlar. İşte bu çok değerli kişi, fotoğraf sanatının büyük ustası Ara Güler’den başkası değil. Güler, sadece fotoğraflarıyla değil, aynı zamanda anlattığı hikayelerle de İstanbul’un ruhunu ve dokusunu yansıtarak sanat dünyasında derin izler bırakmıştır.

Ara Güler

Ara Güler, 1952’den sonra yıllarca Kumkapı Mahallesi’ni ziyaret ederek balıkçı reislerini, tayfaları ve merametçileri fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi. Henüz 24 yaşındayken çektiği Kumkapı’nın kaybolan sokakları ve balıkçıları, "Kumkapı Balıkçıları" sergisiyle Ara Güler Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, 21-27 Mayıs 1952 tarihleri arasında Jamanak gazetesinde yayımlanan “Kumkapı Ermeni Balıkçılarıyla Birlikte” yazı dizisi ve ona eşlik eden fotoğraflar yer alıyor. Bugün artık var olmayan Küçük Deniz Sokağı ve balıkçı barınağı, bu fotoğraflar aracılığıyla yeniden hayat buluyor.

Kumkapı Balıkçıları

Ara Güler arşivinden daha önce sergilenmemiş fotoğraflar, efemera ve yaratıcı sürecini gösteren kontakt baskıları bu sergide bulabilirsiniz. Aynı ismi taşıyan kitabı da Ara Güler Müzesi dükkanından satın almanız mümkün. "Kumkapı Balıkçıları" sergisi, 27 Ekim 2024'e kadar Pazartesi günleri hariç Salı-Cumartesi 10:00-18:00, Pazar 12:00-18:00 saatlerinde Yapı Kredi bomontiada’da Ara Güler Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Bu sergi, İstanbul’un kaybolan yaşam tarzını ve kültürel mirasını geleceğe taşıyor. Ara Güler’in objektifinden yansıyanlar, bir dönemin ruhunu ve insanlarını aktarmaya devam ediyor.

İŞTE EFSANE SANATÇININ OBJEKTİFİNDEN MODAYA İLHAM VEREN HİKAYE

Öyle bir ilham düşünün ki, sanatçının objektifi Kumkapı’nın dar sokaklarında dolaşırken geçmişin izlerini yeniden günümüze taşıyor. Bu çok değerli işbirliği, adeta zamanın dokusunu yeniden işleyerek bizlere sunuyor. İstanbul merkezli Les Benjamins markası, Türkiye'nin önde gelen fotoğrafçılarından Ara Güler'e büyük bir saygı duruşu niteliğinde bir koleksiyon hazırladı. Ara Güler x Les Benjamins koleksiyonu, Ara Güler Müzesi ile işbirliği yaparak geçtiğimiz günlerde görkemli bir açılış lansmanı ile tanıtıldı. Bu koleksiyon, Güler'in objektifinden yansıyan anıları modern moda ile buluşturarak, geçmiş ve geleceğin eşsiz bir sentezini oluşturuyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları Koleksiyonu

Türkiye'nin uluslararası alanda tanınmış bir fotoğrafçıya adanan ilk müzesi olan Ara Güler Müzesi, Ara Güler ile Doğuş Grubu arasındaki ortaklığın bir sonucu olarak kuruldu. Bu müze ile Les Benjamins'in işbirliğinde ortaya çıkan koleksiyon, Les Benjamins’in kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın Ara Güler’e duyduğu derin hayranlık ve eserlerinin kendisi üzerindeki etkisini temel alıyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları Koleksiyonu

“Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları” adlı öncü koleksiyon, ilhamını Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi “Kumkapı Balıkçıları”ndan alıyor. Ara Güler’in önemli foto röportajlarından biri olan ve artık var olmayan Kumkapı semtindeki Küçük Deniz Sokağı ve balıkçı barınağına, burada çalışan insanlara ve bir yaşam tarzına ışık tutan bu fotoğraflardan beslenen koleksiyon, Les Benjamins’in sokak giyim kodlarıyla harmanlanmış avangart parçalardan oluşuyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları Koleksiyonu

Kumkapı Balıkçıları fotoğraf serisinden alınan çarpıcı kareler giyim koleksiyonunda yer alıyor. Alt temalar arasında ‘Pembe Rüya’ ve ‘Balığı Yakala’ bulunuyor; Ara Güler’in kendi anotasyonlarıyla büyük ve cesur tasarımlar dikkat çekiyor. Ara Güler’in imzasının koleksiyon boyunca benzersiz kullanımı, iş birliğine verilen onur ve ayrıcalığı vurgularken özel tasarımlar önemli bir dönüm noktası oluşturuyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları Koleksiyonu

"Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları" koleksiyonunda, eşsiz defile görünümleri olan 'Ara Look' ve 'Fisherman Look' ile unisex giyim parçaları ve aksesuarlar yer alıyor. Koleksiyonda, kavramsal tasarımların yanı sıra giyilebilir Ara gömlek ve pantolonlar, geleneksel Türk sargı nakış işlemeleriyle zenginleştirilmiş. Aksesuarlar arasında ise Ara Güler'in şapkasından ilham alınan bucket şapka ve çift taraflı halı desenli Ara şal bulunuyor. Les Benjamins'in şehirli yaşam tarzını yansıtan tote alışveriş çantası da koleksiyonun tamamlayıcı parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Koleksiyon, Aydın’ın titiz ve çağdaş yaklaşımını Güler’in fotoğrafçılığının tarihi derinliğiyle birleştirerek geçmişi ve modernliği onurlandıran tasarımlardan oluşuyor. Benim favorilerim arasında Ara tişört 602, Ara şal, Ara şapka ve Ara çanta yer alıyor.

Bünyamin Aydın

Markanın kurucusu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, koleksiyon hakkında: “Bu iş birliği koleksiyonunu tasarlarken Ara Güler’in beni yönlendirdiğini hissettim; onun mirasını onurlandırmak ve bunu Les Benjamins’in çağdaş ruhuyla birleştirmek çok önemliydi.” sözleriyle duygularını dile getiriyor.

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları Koleksiyonu

Les Benjamins by Benji Inspired by Kumkapı Balıkçıları, www.lesbenjamins.com.tr’de, Les Benjamins mağazalarında ve Ara Güler Müzesi Dükkan’da satışa sunuluyor; dünya çapında insanlara bu benzersiz kültürel füzyonun bir parçasına sahip olma imkanı sağlıyor.

 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin