New Museum’da İlginç Bir Sergi | Yazan Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

7 yıl önce

Pipilotti Rist’in New Museum’da 26 Ekim -15 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleşen sergisi oldukca ilgi gördü. Müzenin 4 katına yayılan bu sergi, içeri girdiğiniz andan itibaren sizi büyüleyici bir hikayenin içine taşıyor.

İsviçre’de 1962 yılında doğup büyüyen Pipilotti Rist video, film ve hareketli görselleri ile tanınıyor. Günümüzün başarılı video sanatçıları arasında yer almakta.

Eserlerinde feminist öğelere yer veren sanatçı, cinsel kimlik ve insan vücudunu eserlerinde kullanarak yaptığı işleri renkler ve doğadan öğelerle birleştiriyor. Eserler içinde oldukları mekanı farklı bir sürreal ortama dönüştürüyor. Eserleri sadece görsel olarak değil aynı zamanda kulağada hitap ediyor, güzel bir bütün oluyor. Arka planda kimi zaman bildiğimiz bir parça kimi zaman ise doğadan sesler yer alıyor. Deniz dalgaları, yaprakların, rüzgarın sesi... Rist’in videolarında sizi beklenmeyen objeler veya sürprizler karşılayabiliyor.

Sergi nin ilk katında sanatçının Ever is Over All,1997 adlı videosunu görüyorsunuz. En bilinen videolarından biri, mavi elbiseli bir kadının çiçek görünümlü bir sopayla sokaktaki arabaların camlarını kırdığı... Serginin geri kalanında ise, sanatçının video stillerinden bir araya getirdiği büyüleyici görselleri yansıtıldığı perdeler arasında dolaşarak adeta içindeymiş gibi yaşıyorsunuz.

Serginin 3. Katında yüzlerce renk değiştiren duvardan sarkan lambalar arasında geziyorsunuz ve arka tarafta erkek çamaşırlarından oluşan bir enstalasyona rastlıyorsunuz. Serginin son katında ise, size geniş mekanda kurulan yanyana yataklar karşılıyor. Üstlerine uzanıp tavana yerleştirilen videoların devamını karanlıkta rahat izlemeniz için. 

Serginin son katında ise, size geniş mekanda kurulan yanyana yataklar karşılıyor.
Üstlerine uzanıp tavana yerleştirilen videoların devamını karanlıkta rahat izlemeniz için.


Birçok duyuya hitap eden bu sergi Pipilotti Rist’in 30 yıllık kariyerini geçmişten bugüne büyüleyici bir şekilde izleyiciye taşıyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin VargıEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin