Oyuncakları Sanata Dönüştüren Mamut Limited Sanatçıları Sanat Dünyasında Devrim mi Yaratıyor? | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

17 gün önce

Çocukken elinizden hiç düşürmediğiniz o çok sevdiğiniz oyuncakları hatırlıyor musunuz? Belki kırmızı bir araba, belki barbie bebekler, belki de peluş bir ayıcık. Onlarla yatıp kalkar, hayallerimizi paylaşırdık. Oyuncaklar, sadece çocukken değil, hayatımızın her anında bizimle. Onlarla öğrendik, güldük, ağladık ve büyüdük.  Ne zaman o minik figürlerin hayatımızdaki devasa yerini düşündüğümüzde, kalbimizdeki özel yerini bir kez daha hatırlıyoruz. Onlar hayal gücümüzün, mutluluğumuzun ve en tatlı anılarımızın somut hali değil de nedir? Peki, sizin çocukluk kahramanınız neydi?

Trendyol Sanat, Mamut Limited Toykontakt, Pinocchio, HAM, Tasarım Oyuncak

Oyuncaklar, sadece eğlence sunmakla kalmaz; aynı zamanda hayal gücünü geliştirir, yaratıcılığı artırır ve öğrenmeyi destekler. Ayrıca, dünyayı nasıl algıladığımızı ve onunla nasıl etkileşim kurduğumuzu şekillendirirler. Öyle ki ülkemizde, bu yaratıcı potansiyeli tanıtmak ve geleceğe taşımak için birçok proje gerçekleştiriliyor. Onlardan biri de oyuncağı sanata dönüştüren Trendyol Sanat için Mamut Art Project'in oluşumu Mamut Limited tarafından derlenen Toykontakt projesinden bahsediyorum.

Trendyol Sanat, Mamut Limited Toykontakt, Bolus & Goliath, MRE, Fine Art Baskı

Toyart.ist kurucuları Bülent Gültek ve MRE, geçtiğimiz günlerde Mamut kapsamında düzenlenen sergiye ve Trendyol Sanat’ın verdiği desteğe dair şunları dile getiriyor;

“Toyart.ist olarak kendi stillerinde oyuncak tasarımı yapan sanatçılarımızı öne çıkarabilmek ve disiplinler arası işler üreten sanatçıların oyuncak formatındaki üç boyutlu üretimlerini geniş kitlelere ulaştırabilmek bizim için öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Üçüncü sergimize “Toykontakt” ismini verirken, sanatçılar ve bu alana ilgi duyan sanatseverler arasındaki etkileşimi ön plana çıkarmak istedik. Her yıl yeni projeleriyle Türkiye’deki sanat ortamına yön veren Mamut Art Project’in yeni edisyonunda Trendyol Sanat’ın desteğiyle hedeflediğimiz etkileşimi, Trendyol Sanat seçkisiyle de yeni kitlelerle temas etme fırsatını yakalayacağımızı düşünüyoruz.”

Trendyol Sanat, Mamut Limited Toykontakt, Good Boy (Gümüş Rengi), Cihan Gelerli, Tasarım Oyuncak

Mamut Limited tarafından derlenen ve Trendyol Sanat'ta satışa sunulan bu özel seçki, birbirinden değerli sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor. Trendyol Sanat, bu kez multidisipliner sanatçıların tasarım oyuncaklarına kucak açarak Türkiye’de sanatsal üretimi her an herkes için ulaşılabilir kılıyor. Türkiye’nin dört bir yanından koleksiyonerler ve oyuncak sanatına ilgi duyanlar, Trendyol Sanat için Mamut Art Project'in oluşumu Mamut Limited tarafından derlenen “Toykontakt” başlıklı seçkiye ve limitli edisyon illüstrasyonlara zaman ve mekândan bağımsız olarak Trendyol üzerinden ulaşabiliyorlar.

Trendyol Sanat, Mamut Limited Toykontakt, Can Dağlı, Tasarım Oyuncak

Trendyol Sanat olarak Mamut Art Project’in yeni edisyonuna eş sponsor olarak katılmaktan mutluluk duyduklarını belirten Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, Toyart.ist ve Mamut Limited ile kurdukları iş birliğini şu sözlerle değerlendirdi:

“Sanatın kapılarını herkes için aralamak ve yaratıcılığı daha geniş kitlelere ulaştırmak misyonumuzun bir parçası. Mamut ve Toyart.ist ile iş birliğimizi, yoğun ilgi gören çok renkli bir fiziksel sergi sürecinin ardından dijital ortama taşıyarak büyüttük. Toykontakt Trendyol Sanat Özel Seçkisi’ni sunmaktan heyecan duyuyoruz çünkü bizce bu, oyuncak tasarımı alanında üretim yapan yetenekli ve yaratıcı sanatçıların kitleselleşebilmesi adına önemli bir adım. Koleksiyonerlerin ve oyuncak meraklılarının bu ilgi çekici tasarımlara online alışveriş rahatlığıyla erişmekten mutluluk duyacaklarına inanıyoruz.”

Peki  Mamut Art Project'in oluşumu Mamut Limited tarafından derlenen Toykontakt Trendyol Sanat Özel Seçkisi’nde neler bulabileceksiniz?

22-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ve Trendyol Sanat’ın eş sponsoru olduğu Mamut Art Project 11. Edisyonunda Bülent Gültek ve MRE küratörlüğünde yine Trendyol Sanat desteğiyle sergilenen “Toykontakt”, Türkiye’de oyuncak sanatı alanındaki üretimlerin yaygınlaştırılması için kurulan Toyart.ist çatısı altındaki sanatçıların ilgi çekici tasarımlarından oluşuyor. Aralarında Burak Şentürk, Burak Beceren, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cihan Gelerli, Cins, Defo, Fatih Öztürk, HAM, Kilink Custom Toys, MRE, Murat Kalkavan, Selin Arısoy (LaserPigeon Toys), Selin Çınar, Tuba Girgiç, Vamk ve Yiğit Yerlikaya’nın karakter tasarımları ve popüler kültür ürünlerine mizahi yaklaşımlar içeren tasarım oyuncakları yer alıyor. Oyuncakların sadece birer oyuncak olmadığını, aynı zamanda kültürel bir miras olduğunu da bu çok değerli proje ile bir kez daha anlıyoruz.

Şimdi hazırsanız, Toykontakt projesindeki sanatçıların eserlerine ve hikayelerine gelin birlikte bakalım.

Burak Beceren - Mamut Limited Toykontakt, Oh Well, Whatever, Nevermind, Tasarım Oyuncak

Burak Beceren’in Toyartist oluşumu sayesinde başladığı koleksiyon oyuncak tasarlama serüveni, gitarist bir kedi olan 'memphis the cat' ve yarı zürafa yarı bass gitar olan 'Jamiryo' ile başlıyor. Bu kez daha önceki sürreal temalar yerine sketch defterine çizdiği sade bir karakterden ilhamla yola çıkıyor. Bu sıcaklardan bunalmış, içeceğini yudumlayan ve geride kalan şeylere kafasını takmayan bir kadın figürü görüyorsunuz. Çalışmanın ismi de karakteri modellerken fonda çalan Nirvana klasiği 'Smells like teen spirit'in sözlerinden geliyor; Oh well, Whatever, Nevermind. Sanatçı, figürün moduna da çok iyi uyan bir replik olduğunu düşünüyor.

Fatih Öztürk - Mamut Limited Toykontakt, Limo, Tasarım Oyuncak

Sadece olduğu yerde dönebilen LİMO tasarımının işlevsizliği ile oynaması imkansız ama kendine uzun süre baktırarak başka şeyler düşünmenizi sağlayan bir araç olarak karşınıza çıkıyor.

Mamut Limited Toykontakt, One Rob Defo, Tasarım Oyuncak

Sanatçının 1 yaşındayken komşusunun ona hediye ettiği, içinde tel olan eğilip bükülebilen bir beyaz tavşan oyuncağı ile başlıyor serüven. Bilinci biraz oturduğunda ‘Who Framed Roger Rabbit’ animasyonu ile karakter çizme hevesi ediniyor. Daha sonra Üniversite yıllarında yağlı boya tabloda çizmeye başladığı ‘Rob’un birkaç heykel denemesini yapsa da  günümüzdeki haline oranla epey amorf olduğunu görüyor. Sanatçı gelişen teknolojinin de yardımıyla ‘Rob’ insan-tavşan mutasyonunu tamamlıyor.

Mamut Limited Toykontakt, MRE & Goliath, Tasarım Oyuncak

Sanatçı dijital ve baskı üretimleri için yaptığı ve sevdiği eserleri manipüle etme sevdasını 3 boyutlu işlerinde de uygulamak istiyor. MRE and Goliath için kabaca şunu aktarıyor; 

Kendisi Donatello'nun David heykellerini kendi tarzımda uygulama girişimim. Oyuncakta iki kafa ve tek beden var, bildiğimiz David ve Goliath hikayesinin kazananın olmadığı versiyonunu heykelleştirmek istedim.

Selin Arısoy - Mamut Limited Toykontakt, LaserPigeon 1954,Tasarım Oyuncak

Selin Arısoy, İsmini ortağıyla kurduğu Laser Pigeon markasından alan Laser Pigeon (1954), Godzilla'nın ana vatanından ülkemize gelerek yeraltında saklanmış, yıllar sonra uyanmasıyla yeryüzüne çıkmış ve artık biraz da yerelleşmiş dev kızgın bir güvercin. Mutasyon geçirerek büyümüş olan bu dev güvercin oyuncağını, şehre inip binalar arasında gezinirken parkta küçük güvercinlere yem vermeyen insanlardan intikam aldığı fantastik bir anı düşünerek tasarlamış.

Burak Şentürk - Mamut Limited Toykontakt, Kato, Tasarım Oyuncak

Bulundukları evrene ilk gelen Firestarter’ı takip eden Kato, sırıtan yüzü ve sakinliği, onun diğer canlıları ikna edebilmesi konusunda benzersiz kılıyor. Her türlü yaşam şartına uyum sağlayan kedilere benzerliği ile ekibin en güvenilir üyesi olarak dikkat çekiyor.

Trendyol Sanat, Mamut Limited Toykontakt, Trashy, VAMK, Tasarım Oyuncak

Türkiye’nin dört bir yanından koleksiyonerler ve oyuncak sanatına ilgi duyanlar, Trendyol web sitesinden ve mobil uygulamada “Hizmetlerim” bölümünde yer alan Pozitif Etki logosuna tıklayarak Trendyol Sanat platformundan Toykontakt seçkisine ulaşabilirler.En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin