d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

PARIS+ par Art Basel'in İkinci Edisyonunun Ardından | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

7 ay önce

İkinci senesinde 154 galeriye ev sahipliği yapan PARIS+ par Art Basel, tüm şehri bir sanat şölenine dönüştürdü. Art Basel fuarları bir kez daha sanatın birleştirici gücünü dünyaya 33 ülkenin katılımıyla gösterdi. Grand Palais Éphémère’de yer alan ana sergi dışında Paris’e yayılar sergiler, sunumlar ve performanslar da organizasyonda yer aldı. 

PARIS+ par Art Basel

18 ve 19 Ekim tarihlerine ön gösterimle ziyaretçilerine kapılarını açan Paris+, 20-22 Ekim 2023’te 38.000 kişiyi ağırladı.

Fuarda yer alan Galleria Continua'nın standı en ilgi çeken alanlardan biriydi

Fuarın sundukları bir kez daha Grand Palais Ephemere kapılarının ötesine geçti ve şehirlilerin de erişimine açık çeşitli noktalarda etkileyici eserler de sergilendi. Musée du Louvre’da Annabelle Tezene küratörlüğünde ‘La cinquième saison’ (‘Beşinci Mevsim’) isimli bir grup sergisi gerçekleştirildi. 

Aynı zamanda programa iki yeni mekân da eklendi: Palais d'Iéna, küratörlüğünü sanat tarihçisi Matthieu Poirier'nin yaptığı ve Galleria Continua'nın desteklediği Daniel Buren ve Michelangelo Pistoletto'nun ikili sergisine ev sahipliği yaparken; parvis de l'Institut de France, galeri frank elbaz tarafından Meyer Riegger ve Massimo Minini ile iş birliği içinde sunulan, Sheila Hicks'in anıtsal bir tekstil heykeline ev sahipliği yaptı.

Fuarın paralel etkinliklerinden en ilgi çeken sergilerden biri de Daniel Buren ve Michelangelo Pistoletto'nun Palais d'Iéna - CESE'de yer alan sergisiydi. 

Jardin Des Tuileries - Domaine national du Louvre

Jardin Des Tuileries - Domaine national du Louvre

Eşzamanlı olarak Jessica Warboys'un bir multimedya enstalasyonu, Gaudel de Stampa tarafından sunulan Chapelle des Petits-Augustins des Beaux-Arts de Paris'te sergilendi.

Urs Fischer'in Wave adlı beş metre yüksekliğindeki alüminyum heykeli, Gagosian Basel'in tarafından Place Vendôme'a yerleştirildi.

Place Vendome'da İsviçre doğumlu Urs Fischer'in heykeli muhteşem ihtişamıyla en ilgi çeken sanat eserlerinden biriydi.

Art Basel’in Paris+ için oluşturduğu Konuşmalar programı bu sezon Centre Pompidou’da gerçekleştirildi. Pierre-Alexandre Mateos ve Charles Teyssou geçen senenin ardından bir kez daha programın küratörlüğünü üstlendi.

PARIS+ par Art Basel

PARIS+ par Art Basel

Asia Now - Anna Laudel Contemporary

Tarihi Monnaie de Paris binasında yer alan paralel fuarlardan biri olan Asia Now'da iki Türk galerisi (Anna Laudel ve Art On Istanbul) temsil ettikleri Türk sanatçılarla yer aldı.
 
Fuar sonrasında satışlar konuşulurken, dünya marketindeki sakinliğe rağmen Paris+’ın sektördeki öncülüğü gözden kaçırılmamalı. VIP gösterimin ilk saatlerinde önemli satışlara imza atıldı, yüksek rakamların konuşulduğu galeriler fuar sonrasında memnuniyetlerini Art Basel için bir raporda belirtti. En ilgi çekici haber David Zwirner Gallery’den geldi: 6 milyon dolara satılan Kerry James Marshall eseri Black and part Black Birds in America: (Crow, Goldfinch). Galeri, aynı zamanda 3 milyon dolara kadar çıkan çeşitli satışlar da gerçekleştirdiğini raporladı. Hauser & Wirth Gallery de ilk günden 7 basamaklı satışlara imza attı, bu eserlerin içinde 2.4 milyon dolar etiketiyle George Condo’nun Female Portrait Composition (2023) eseri ve Mark Bradford imzasını taşıyan the Nature of Space (2023) de yer alıyordu. Thaddaeus Ropac, David Kordansky Gallery, Pace Gallery, Mennour ve White Cube Gallery gibi uluslararası devlerin de memnun kaldıkları altı basamaklı satışları da bu raporda yer aldı. 

PARIS+ par Art Basel

PARIS+ par Art Basel - Sanatçı Jack Pierson

Paris şehrinin güzelliğinde geçen sanat dolu bir haftanın ardından seneye buluşmak üzere ayrıldık.

Yazı ve Fotoğraflar: İnci Aksoy En Çok Okunanlar