Rock'n Roll'un Kralı Elvis Presley 83 Yaşında | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce
Rock’n Rollu’un kralı olarak tanımlanan Elvis Presley, 8 Ocak 1935 yılında Mississipi’de Gladys ve Vernon çiftinin oğlu dünyaya geldi. Tam ismi Elvis Aaron Presley’dir.

Yoksul bir ailenin, sessiz ve içine kapanık çocuğuydu. Annesi, dikiş makinesi operatörüydü. Babası Vernon ise, tarlalarda düşük ücretle çalışan bir işçiydi. Babası 8 dolarlık borcu yüzünden hapse düştü ve sahtekarlık suçlaması ile yıllarca hapis yattı.

Elvis liseye geçtiği dönemde çevresiyle uyum gösteremediği anlaşıldı. Farklıydı… Giyimi, saçı, favorileri… Lisenin futbol takımına girdiyse de çok geçmeden kovuldu. Kovulmasının nedeni Elvis’in görünüşündeki farklılıkladı. Hocası Elvis’İn favorilerine takmıştı. O gün futboldan soğudu ve müziğe sarıldı. Okulda düzenlenen bir müzik yarışmasına katıldı ve birinci oldu.

11 yaşındayken doğum günü hediyesi olarak bisiklet istiyordu. Annesinin parası bisiklet için yetmeyince, Elvis’e bir gitar aldı. Bu şekilde Elvis, boş zamanlarında gitar çalmaya başladı. Jazz ve blues dinlemeye başladığındaysa, artık şarkı söylemesi gerektiğini anladı. Liseden mezun olmuştu ve müzik şirketlerini dolanmaya başladı. İlk ses kaydını 18 Temmuz 1953’te 3 dolar ödeyerek oluşturdu ve bu kaydı annesine doğum günü hediyesi olarak verdi.

5 Haziran 1954’te “That’s All Right” adlı parça için stüdyoya girdi. Bu şarkı Rock’n Roll tarihini başlatan ilk şarkı ve Elvis de siyahi şarkısı söyleyen ilk beyazdı. Elvis ünlü oluyordu. Tam bir yıl sonra ünlü şarkıcılarım menajerliğini yapan Tom Parker, Elvis’in menajeri olmuştu. İlk single, “Heartbreak Hotel” bir milyondan fazla sattı.


28 Ocak 1956’da Stage Show’a çıktı. Stage Show dönemin en popüler programıydı. Elvis ilk kez ekranda görünmüş oldu.

1956’da ilk kez kamera karşısına geçti. İlk sinema filmi olan ve “Love Me Tender” adlı şarkısından ismini alan filmed oynadı. Sonrasında Hollywood’da 31 filmde yer aldı.

1967’de How Great Thou Art albümü ile Grammy ödülünü kazandı ve büyük aşkı Pricilla ile 1 Mayıs 1967’de evlendi. 1 Şubat 1968’de Lisa Mary adını verdikleri kızları geldi dünyaya. Lisa, genç ve güzel bir kadın olduğu dönemde Michael Jackson ile evlenendi. Fakat Elvis’in eşi Pricilla ile evliliği uzun sürmedi. Evlendikten dört yıl sonra evi terketti ve iki yıl içinde boşandılar.

Elvis, 1971 yılında Amerika’nın en başarılı sanatçılarına verilen “Bing Crosby” ödülüne layık görüldü. Ertesi yıl, “He Touched Me” ile ikinci kez Grammy, “How Great Tou Art” ile üçüncü Grammy’i kazandı.

“Elvis on Tour” adındaki konser görüntülerini içeren belgesel tadındaki film ile 1973’te “Altın Küre” kazandı.

1975’te sağlık sorunları başladığında 40 yaşındaydı. Yeni album çalışmaları vadı, turneleri vardı. Hiçbirini iptal etmedi. Hastalığı hızla ilerledi ve 42 yaşında vefat etti.

Hazırlayan: Pınar SaraçoğluEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin