360_ 728x90.gif

Art&Cash - ModeSelektor

26.406 izlendi
Art & Cash, bir Alman sanat kampanyasının belgeselinin şok edici kamera arkası görüntülerinden oluşuyor.

Yıllar boyu merakla izlenen Fantastic Nobodies sayesinde, istisnai biçimde yetenekli sanat sahtecileri ve Brooklyn'den tuhaf çevreler kendilerini şöhretlendirmeyi başardılar fakat neden oldukları zarar açıklanamaz boyutlara ulaştı.

Ünlü müzik grubu Modeselektor videosunda bu konuya değindi. Modeselektor: Gernot Bronsert ve Sebastian Szary, 1992'de Berlin'in Doğu Almanya bölgesinde tanıştılar. O yıllarda Szary, terk edilmiş binalardaki yeraltı partilerinde canlı acid house müzik çalıyordu.

1999'da Modeselektor ilk remix parçasını yapar ve görsel tasarım şirketi Pfadfinderei ile çalışmaya başlar. Modeselektor kısa zamanda sadık bir hayran kitlesi edinir. Bu hayranların en ünlüleri arasında Radiohead solisti Thom Yorke da vardır. Grubun, Thom Yorke ve Paul St Hilaire desteğiyle yayınladığı iki albüm Hello Mom! (2005) ile Happy Birthday! (2007), onlara yılda 120 konsere çıkmalarını sağlayan uluslararası bir şöhretin kapılarını açar.

Modeselektor, Mart 2009'da Apparat ile birlikte Moderat isimli bir albüm çıkarır. M.A.N.D.Y., DJ T., Matthew Dear ve Junior Boys gibi sanatçıların katkıda bulunduğu albümlerin ardından, zengin bir içerikle hayranlarının karşısına çıkan grup, eleştirmenlerden yine tam not alır.

Fütüristik beat ritimler, değişken synth-texturelar ve vokaller içeren albüm, Pfadfinderei'ın görüntüleri eşliğinde tüm dünyadaki izleyicilerin nefesini kesen bir şova dönüşür. Albümün en akılda kalan parçası sayılabilecek A New Error ve yılın en çarpıcı mixlerinden Body Language Vol.8 ile Moderat, yılın parti albümü sayılabilir.

''Biz daima kendi yapmak isteğimiz müziği yaptık."” diyor Modeselektor. "“Sadece ölü balıklar akıntıda sürüklenir.''


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG