5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Basel Miami Beach 2019, Sanatın Büyüleyici Dünyasında Bir Hafta | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

4 yıl önce

Art Basel Miami Beach bu yıl yine 5-8 Aralık tarihleri arasında 18.defa Convention Center'da kapılarını sanatseverlere açtı. Bu yılda her yıl olduğu gibi ilgi yoğundu!


Elmgreen&Dragset, Kissing Heads, Perrotin Gallery


 Jane Alexander, Forward, Stevenson

Dünyanın 33 ülkesinden Gagosian, Kasmin, Lehmann Maupin, Lelong, Lisson, Marlborough, Pace, Perrotin White Cube gibi önemli 269 lider galeriler Fuarda yerini aldı. Tabii ki dünyanın en önemli sanatçılarının da işleri bütün görkemiyle bu galerilerde izleyiciye sunuldu! Bu yıl yeni sergi bölümü olarak oluşturulan 'Meridians' in küratörlüğünü Magali Arriola yaptı. Devasa boyda stantlara sığmayan 34 sanatçının işlerinin yer aldığı alan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu!


Meridians


Tom Friedman, Cocktail Party, Meridians

Fuarda en büyük sansasyon Fransa'nın önemli galerilerinden olan Perrotin Gallery’nin duvarında İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan'ın gerçek muzu bantlayarak duvara koyduğu ve 3 edisyonu da 120 bin dolardan alıcı bulan 'Komedyen' adlı çalışmasıydı! Günlerce konuşulan dünyanın her ülkesinde olay olan ve daha uzun yıllar sanat dünyasında konuşulacak ve tartışılacak gibi duruyor! Satın alan Billy ve Beatrice Cox çifti, "Risk aldığımızı biliyorduk ama tarihi nesne olacağını hissediyoruz.” demesi de çağdaş sanatın nereye varacağını düşündürmeye başladı! Satın almalar bu yıl daha yavaş olsa bile ön izlemede çok yüksek fiyatlar olmasına rağmen koleksiyonerler yapıtları satın almışlardı. Ertesi gün gittiğimizde en beğendiğim sanatçılardan biri olan Robert Longo'nun yapıtı satılmış yerine başka eserler konmuştu bile! Bu yılda Art Basel Miami de Türk galeri ve Türk sanatçı yoktu ne yazık ki!

Maurizio Cattelan, Comedian, Perrotin Gallery

Paralel etkinliklerde pazartesi açılan 15.yılını kutlayan Design Miami’de en ilgi çeken stantlardan biri mücevher sanatının ustası Sevan Bıçakçı'ya aitti, Art Basel Miami’nin yanı sıra Miami'nin ilk fuarlarından olan bu yıl 30.yılını kutlayan Art Miami've Context Aqua ve 20 ye yakın paralel fuarlar bulunuyor, her bütçeye uygun yapıtlar bu fuarlarda satın alınabiliniyor! 


Sevan Bıçakçı, Design Miami


Fendi, Design Miami

Bu yıl Art Miami’de New York’da bulunan Maide Emre Kurttepeli'nin sahibi olduğu C24 Galeri’de Mike Dargas, Katja Loher, İrfan Önürmen, Seckin Pirim, Christianj Vincent gibi sanatçılar yer aldı, Hemen yanında bulunan Context Fuarı’nda 2 galeride birden işleri olan Ayşegül Dinçkök Liquid Art System ve Gama Galeri’deydi! Gama Galeri’de Türk sanatçılar çıkarması vardı adeta!


Koray Erkaya ve Ayşegül Dinçkök ortak çalışması, Gama Gallery


Carole A. Feuerman, CONTEXT Art Fair

Untitled Fuarı’nda geçen yıl olduğu gibi tek Türk Galerisi Zilberman Gallery idi. Untitled’ın en güzel stantlarından biriydi benim için! Untitled’da ayrıca San Francisco’da bulunan Anglim Gilbert Gallery’de Canan Tolon’un güzel bir eseri bütün ihtişamıyla duruyordu.


Yaşam Şaşmazer, Zilberman Gallery

Hemen yanında ki Scope Fuarı’nda Fransa'da bulunan Artistes Contemporains Turquie Gallery’de Sait Mingü, Didem Yağcı, Senem Erseven yapıtları yer alıyordu. Pulsa Fuarı’nda Anna Laudel Gallery’de Ardan Özmenoglu ve Sarp Kerem Yavuz’un çarpıcı işleri yerini almıştı.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/13/3886.mp4
The Bass Museum

Her zaman ki gibi ilginç sergilerden biri de Bass Müzesi'nde idi.

Kuskusuz en ilgi çeken de Miami Plajı üzerinde Arjantinli kavramsal sanatçı Leandro Erlich’in küresel çevre krizine ve trafiğe dikkat çektiği kumdan arabalarıydı. Önünde resim çektirmek için kuyruklar oluştu ve instagramda en çok paylaşılan işlerden biri oldu. Bir diğer paylaşılan yapıt en hip otellerden biri olan Faena'nın plajındaki Çinli sanatçı Zhang Huan'ın devasa 'Miami Buddha' adlı heykeliydi. Aynı zamanda Faena Otel’de 'The Last Supper' (Son Aksam Yemeği) adıyla Faena Festivali de düzenlendi.


Leandro Elrich, The Order of Importance


Zhang Huan, Miami Buddha

Bu yıl heyecan verici bir olayda cesur sanat alımlarıyla dikkat çeken Miami’nin önemli koleksiyonerlerinden olan Mera ve Don Rubell ailesinin açmış olduğu müzeydi. 7.200 Çağdaş sanat yapıtı 1,000 den fazla sanatçının olduğu Yayoi Kusama'dan Maurizio Cattelan’a Takashi Murakami'den Keith Haring'e kadar dünyanın en önemli sanatçılarının yer aldığı 100.000 metrekarelik bir kampüs olan müze Miami'nin Allapattah semtinde yer alıyor!


Keith Harring, Rubell Museum

Sanat Rubell ailesinin tutkusu ve vazgeçilmezi ailenin ferdi olan kızları Jennifer Rubell de ilgiyle izlenen heykeltıraş ve performans sanatçısı..

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/13/3885.mp4
Rubell Museum

Müzede bulunan feminizme gönderme yaptığı 'Ceviz Kıracağı' heykeli de müzede yer alıyor. Tutkuyla yapılan her şey fark ve hayranlık yaratıyor, Bizde müzeyi bu duygularla gezdik.
 


 Jennifer Rubell, Lysa III

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/13/3884.mp4
Rubell Museum, Yayoi Kusama

Miami Sanat haftasında diğer açılan bir sanat alanı da 28.000 metrekarelik eski bir depoda yer alan Jorge M.Perez'e ait 'El Espacio 23'dü.

Küratörlüğünü Kolombialı Jose Roca nın düzenlediği 'Time For Chance' (Değişim zamanı), Jorge M.Perez koleksiyonunda ‘Sanat ve Sosyal Karışıklık' başlıklı açılış sergisinde 80’den fazla uluslararası sanatçının, yüzden fazla eserinin yer aldığı gerçekten farklı ve özel bir koleksiyondu böyle bir koleksiyonu kıskanmamak da mümkün değildi.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/17/3890.mp4
Perez Museum

Bu yıl benim için Miami'de gördüğüm en etkileyici sergi "PAMM" Perez Sanat Müzesi’ndeki önde gelen kamu heykelleri ve alışılmadık farklı malzemelerin kullanımıyla tanınan New York merkezli Miami doğumlu sanatçı Teresita Fernandez'in 'Element' adlı retrospektif sergisiydi. İzleyiciye rüya alemi yaşattı, sergiden ayrılmak istemedik!

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/17/3891.mp4
Teresita Fernandez, Element

Miami'de en ilgi çeken sergilerden biri de gururumuz Refik Anadol'a ait meditasyon etkisi yaratan Artechouse'da yer alan sergisiydi.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/14/3887.mp4
Refik Anadol, Artechouse

Bir hafta boyunca Miami'den oradan oraya sanat olaylarını kaçırmamak için koşarak sabahları martılarla birlikte kumların üstünde uzun yürüyüşler yaparak Aralık ayında güneşin ve sanatın tadını çıkararak Miami'de büyüleyici bir hafta geçirdik, Ayrılırken 2020’de sanat haftasında tekrar buluşmak üzere martılar ve Miami ile vedalaştık.


Fransız Sanatçı Xavier Veilhan'ın Le Corbusier eseri ile

Yazı, Fotoğraflar ve Videolar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar