d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Tüm Şehri Etkisi Altına Alan Sanat Rüzgarıyla Art Basel Miami Beach 2023 | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

6 ay önce

Art Basel Miami, sanat dünyası için bir seneye daha iddialı bir kapanış yaptı. Miami Beach Kongre Merkezi 6 ve 7 Aralık tarihlerinde saat 11.00'de ön izlemeyle başlayan gösterimin ardından 8 ile 10 Aralık arasında genel izleyiciye kapılarını açtı. 

Beş günlük bu görsel şölen, yaklaşık 80.000 sanat izleyicisine ev sahipliği yaptı. Savaşın da etkisiyle sanat dünyasındaki enerjinin düştüğünü düşünenlere tam aksini kanıtlayan satışlarla, bir kez daha büyüleyici bir ortam hazırlandı. 

Pierre HUYGHE, Le deraison, 20214, Marian Goodman Gallery

Çağdaş ve modern sanatı dinamik bir şekilde birleştirmesiyle tanınan Art Basel Miami Beach, hem köklü hem de yeni sanatçıların en son eserlerini sergileyen küresel bir platform haline geldi.  21. edisyonunda 277 uluslararası lider galeriyi bünyesinde buluşturan fuar, ziyaretçilerinin eşi benzeri olmayan bir duyusal deneyim yaşamasına olanak tanıdı. Geleneksel tablolardan sürükleyici enstalasyonlara çeşitli boyutlarda sergilenen eserle her türlü sanatsevere hitap etmeyi başardı.

Bu edisyonunda Meridians isimli bir projeye de imza atıldı; galeri stantlarının dışına çıkılması sağlanarak büyük çaplı eserlere de yer verildi. Küratörlüğünün dördüncü senesinde de Magalí Arriola’nın üstlendiği proje, 19 farklı alan odaklı eserden oluşuyor; kolektif bir biçimde dünya üzerinde nasıl var olduğumuzu sorguluyor. Aynı zamanda Kabinett isimli bir başka proje bünyesinde 30 galeriden 28 enstalasyon ziyaretçilerle buluştu. Conversations projesi de bu sene Latin Amerika’yı odağına alarak genel ziyarete açık tartışmalara ve panellere ev sahipliği yaptı.

     

  

Meridians, Seung-taek Lee, Earth Play, 1990s, Gallery Hyundai

 

Meridians  

Art Basel 2023, çeşitli pazar segmentlerinde güçlü satışlarla damgasını vurdu. Carla Accardi ve Keith Haring gibi 20. yüzyıl ustalarının eserleri, Yayoi Kusama ve Rashid Johnson gibi çağdaş ikonlar ile Alejandro Piñeiro Bello gibi yeni ortaya çıkan yetenekler dikkat çekiciydi. 

Bir sonraki fuara kadar akıllardan çıkmayacak satışlar da gerçekleştirildi tabii. Bu sefer fuara damga vuran satış Hauser & Wirth’den geldi. Philip Guston’un Painter at Night (1979) isimli eseri 20 milyon dolara alıcı buldu. David Zwirner hemen arkadan 9 milyon dolarlık bir satışla geldi; Marlene Dumas’ın The Schoolboys (1986–87) isimli eseri. Fuarda Almine Rech, Thaddaeus Ropac, White Cube, Xavier Hufkens, Kasmin gibi köklü galerilerin de yedi haneli satışları gerçekleşti.  

Ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken galeriler arasında Clearing, Bradley Ertaskiran, Instituto de Vision, Perrotin, Hales Gallery, Micheal Kohn Gallery gibi büyük isimler de bulunuyordu

Art Basel Miami’de yer alan tek Türk sanatçı Nevin Aladağ - Wentrup Gallery

Jaume Plensa - Art Basel Miami

Miami’deki bu renkli haftaya bağımsız enstitüler ve sanatçılar da büyük destekte bulundu. Spinello Projects, Miami bazlı bir galeri olarak yıllardır Miami Sanat Haftası’nda ilgi çekmeye devam ediyordu. Ev sahiplerinden biri olarak bu sene de standartların üstünde bir seçkiyle karşımıza çıktılar. Şehirde beş farklı solo sergiye imza atan Spinello Projects, aynı zamanda Fringe Projects ile iş birliği içinde temsil ettiği üç sanatçının komisyonlu eserlerini de şehre yayarak sergiledi. Brezilyalı sanatçı Sallisa Rosa da büyük ölçekli enstalasyonu "Hafızanın Topografisi" ile çok dikkat çekti. Audemars Piguet Contemporary tarafından sipariş edilen ve küratörlüğünü Thiago de Paula Souza'nın yaptığı bu enstalasyon, 100'den fazla el yapımı, pişirilmiş kil form ile meditatif bir ortam yaratmayı amaçlıyordu.

Jeff Koons - Art Basel Miami - Pace Gallery

              

Art Basel Miami

Miami’de sanat rüzgârı Art Basel Miami ile eşzamanlı gerçekleşen Design Miami, Art Miami, photoMIAMI gibi paralel 20 ye yakın fuar da Miami de yer aldı. Bu fuarlardan Art Miami de Fremin galeride Ardan Özmenoğlu’nun işleri sanatseverlerin ilgi odağı oldu. Art Miami’nin yanında olan diğer fuar (Context)de, Hilton Contemporary galeride Bedri Baykam’ın eserleri ve yabancı sanatçılarıyla dikkat çeken standlardan biriydi, Türk galeri olarak yer alan Gama Galeri’de Türk sanatçılarla fuarda yerini almıştı.

 

Muhteşem tasarım mücevherleriyle Sevan Bıçakçı Design Miami’nin en ilgi çeken standlarından biriydi.

 

Design Miami'de Dikkat Çeken Standlar

Ocean Drive da Untitled Art fuarında Türk galerisi The Pill, Sanatoryum ve Zilberman Galeri yer alıyordu, her üç galeri de sanatçılarıyla güzel bir seçki yapmıstı. Ayrıca Zilberman Galeri Miami, Design District de açtığı galerisinde Contemporary İstanbul ile birlikte verdikleri davette yabancı ve Türk sanatseverleri biraraya getirdi.

                 

Zilberman Gallery'in Design District'te ki Galeri Açılışı

The Bass Müzesi’nde sanatçı Hernan Bas “The Conceptualists’’ sergisini sanatçısıyla gezme fırsatını da yakalamak çok keyifliydi.

Hernan Bas “The Conceptualists’’

Bu yıl yine Pérez Sanat Müzesi ’PAMM’ görkemli sergilere ev sahipliği yapıyordu. Dünyanın en önemli 200 koleksiyonerleri arasında olan Mera ve Don Rubell ailesinin kurduğu Rubell Müzesi farklı cesur koleksiyonuyla en çok ziyaretçiyi çeken müzelerden biriydi.

Pérez Sanat Müzesi ’PAMM’ – Gary Simmons – Public Enemy

İnstitute Of Contemporary Art, Miami ‘İCAMiami’de kavramsal sanatın öncüsü olarak kabul edilen “Charles Gaines’in sergisi muhteşemdi.

Bir hafta boyunca fuarlar, müzeler ve özel koleksiyonlar arasında koşarak, sanat dolu bir haftayı doya doya yaşayıp, sabahları Atlas Okyanusu'nun dalgaları içinde martılarla yürüyüşler yaparak, tam bir sanatın ve sporun meditasyon etkisiyle tadı damağımızda kalarak Aralık 2024 tarihinde tekrar buluşmak dileğiyle Miami'den ayrıldık.     

Yazı ve Fotoğraflar: İnci Aksoy


Yorumlar (2)

Sezen İslimyeli

Sevgili İnci hanım Enerjinize hep hayranım.Sanatın kalp atışlarını sizden dinlemek, fotoğraflarını izlemek çook keyifli.Foto-mankenimiz her zamanki gibi harika..💝

Figen Özdenak

Çok güzel anlatılmış , geziyormuşum gibi nefis , canım İncim şahane fotolarla da taçlanmış yazı bravooo👏🏻👏🏻👏🏻


En Çok Okunanlar