d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Art Basel Miami Beach 2022: Sanat Maratonunda Bir Hafta | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

bir yıl önce

20.yılında rekorlara koşan Art Basel Miami Beach 29 Kasım’dan 3 Aralık’a kadar izleyicilerini büyüledi. 2001’de planlanan ancak 11 Eylül vakaları yüzünden 2002’ye ertelenen Art Basel Miami Beach 200 galeriye ev sahipliği yapmıştı. Yirmi yıl sonra Art Basel’in şimdiye kadar Miami Beach’deki en büyük edisyonu olan fuar, bu sene 38 ülkeden 282 galerinin katılımıyla gerçekleşti. 25 yeni galeri de bu listenin içindeydi. 

     

Jaume Plensa ve Thomas Schütte

Gagosian, Pace Gallery, David Zwirner, Kasmin Gallery, Kamel Mennour, David Lewis, Hauser & Wirth, Goodman Gallery, Stepher Friedman Gallery, Sadie Coles HQ, James Cohan Gallery, Clearings gibi sanat dünyasında markalaşmış büyük galeriler bu uzun listenin sadece küçük bir parçası. 8 ülkeden 76 bin ziyaretçi ağırlandı, bol sıfırlı satışlar gerçekleşti, Miami’nin diğer sanat ve kültür etkinlikleri de eşzamanlı devam etti. Design Miami ile aynı tarihlerde gerçekleşen Art Basel Miami Beach, dünya üzerindeki bütün sanatseverleri, sanatçıları ve sanat kurumlarını biraraya getirdi. Dünya çapında 150’den fazla kültürel enstitünün müze direktörleri, küratörleri, yüksek seviye yöneticileri ve koleksiyonerleri de Art Basel’in özel edisyonunun ziyaretçisi oldu. Ne yazık ki bu yılda Türk galeri yoktu. Art Basel’de tek Türk sanatçı olarak Wentrup Gallery’de Nevin Aladağ yer alıyordu.

.

Nevin Aladağ, Pattern Kinship, Bubbles, Yellow Red Green, 2022

Jeff Koons’un Art Basel Miami’de ilgi çeken devasa ‘Bowl With Eggs (Yellow)’ adlı eseri

Her Art Basel fuarında olduğu gibi, Miami Beach edisyonları da farklı bölümlerden oluşuyor. Bu sene galerilerin yanında yer alan başlıklar; Meridians, Nova, Positions, Survey ve Kabinett. Basel fuarlarında adı ‘Unlimited’ olan bölüm ‘Meridians’ büyük çaplı projelere adanmış bir bölüm. 2019’dan beri Magali Arriola küratörlüğünde devam ettirilen bir proje Meridians. Bu sene, Jessica Silverman Gallery’den Judy Chicago eserleri, Marian Goodman Gallery’den Richard Deacon eserleri, Clearing Gallery’den Sara Flores eserleri ve çok daha fazlası toplam yirmi eserden oluşan Meridians’ın bir parçasıydı. 

 

Christopher Myers' (New York) new stained-glass paintings in lightboxes, Let The Mermaids Flirt with Me (2022) – Meridians

 

Jeppe Hein ‘I Can Only Imagine’ 303 Gallery, New York

 

Edward Kienholz and Nancy Reddin Lienholz, ‘Jody, Jody, Jody’, 1993-1994, Templon Gallery

Nova ise çağdaş sanatçıları desteklemek adına son üç yıl içerisinde üretilmiş işleri sunuyor. Helena Antrather Gallery, Gallerie Maria Bernheim, Companny Gallery, Galería Agustina Ferreyra, Instituto de vision, Charlie James Gallery gibi galeriler de yeni yükselen çağdaş sanatçıları Nova bölümünde Art Basel ziyaretçileriyle tanıştırdı. Positions bölümü de yeniliklere açık, genç galerilere ve yeteneklere bir platform sağladı. 

 

Sanatçı Samara Golden, Under a Skin Roof, Night Gallery, Los Angeles.

Art Basel Miami Beach, bu sene ayrı olarak yeni bir yardım kampanyasına da imza attı. STREAM+ programı, bağışları şu anda aktif olarak üreten sanatçıların yedi devlet okuluna katkı sağlaması amacıyla kullanacak. 

Art Basel’in kurucu şirketi 2023’te büyük bir değişime gidiyor. İsviçre, Basel bazlı MCH Grup, global direktörü Marc Spiegler’e veda ediyor. 20. Art Basel Miami Beach ayrıca Spiegler’in son fuarı olması açısından da bir öneme sahipti. Yeni yılda şirketin Amerika kıtası direktörü ve Miami Beach fuarlarının yöneticisi Noah Horowitz genel müdür pozisyonuna geçiyor. 

Brooklyn bazlı sanat kolektifi MSCHF’in sergilediği ATM Leaderboard (2022) ilgi odağı oldu.

2022’nin en büyük organizasyonlarından biri olan fuar, yıl sonu yaklaşırken herkesi bir çatı altında topladı, sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan biri oldu. Bu seneye damgasını vuran eserlerden biri de sosyal medyada çok konuşulan Brooklyn bazlı sanat kolektifi MSCHF’in sergilediği ATM Leaderboard (2022) oldu. Ziyaretçilerin banka hesap bilgilerini alarak bakiyelerinin sıralamasını yapan bu eser, 75.000 dolara lokal bir koleksiyonere satıldı. Ancak bu fiyat fuarın güçlü satışlarına yaklaşmadı bile. Çeşitli galerilerden milyon dolarlık satışlar gerçekleşirken, rekor fiyat Agnes Martin’in “İsimsiz # 14” (1998) eserinin Pace Gallery tarafından 7 milyon dolara satılmasıyla görüldü. Bu fiyat, Hauser & Wirth Gallery de Philip Guston’un yağlı boya eseri, Studio in Small Town (1979)’un satışında da ulaşıldı. Andy Warhol’un Flowers (1964) eseri $3,8 milyona, Keith Haring’in Untitled (1981)’i $4,5 milyona satılırken, George Kondo’nun Love at First Sight (2002)’ı da 3 milyon doları gördü. Yedi basamaklı satışlar uzun bir liste oluşturdu, ilk ön gösterim gününde 25’ten fazla eser satan Kasmin Gallery ve aynı gün içinde toplam 18 milyon doları aşan satışlar yapan Hauser & Wirth göz önünde bulundurulduğunda Art Basel Miami unutulmaz rekorlara imza attı.

Olafur Eliasson’un 1 milyon 250 bin dolara satılan eseri

Louis Vuitton standında ilgi çeken Takashi Murakami

Bu sene Altın Çağ: Geleceğe Bakmak temasını keşfeden Design Miami; Dolce&Gabbana, Fendi, Kohler, AIG, Bottega Veneta, Orient Express, Miami Design District, Audi, USM, Maison Perrier Jouet, Grand Seiko, The Savannah College of Art and Design, Panerai, Maestro Dobel Artpothecary gibi büyük markalarla işbirliği içinde oluşturduğu projeleri de ziyaretçilerine sundu.

Miami’de The Bass Çağdaş Sanat Müzesi’nde gerçekleşen ilk davetin ev sahipliğini Amerikan Türk Cemiyeti Eş Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli yaptı. Amerikan Türk Cemiyeti & Contemporary Istanbul’un organizasyonunda gerçekleşen bu gecede sanatçı ikilisi ha:ar’ın (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) performans sanatçısı Ekin Bernay ile birlikte ortaya koyduğu yapay zeka odaklı enstalasyonu Mindflow sanatseverlere sunuldu. Daha sonra The Bass Müzesi’nde yer alan Adrian Villar Rojas’ın sergisi gezildi.

ha:ar’ın (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) performans sanatçısı Ekin Bernay ile birlikte ortaya koyduğu yapay zeka odaklı enstalasyonu Mindflow

 

The Bass Müzesi’nde yer alan Adrian Villar Rojas’ın sergisi

Bir diğer davet Med Miami, Maça Kızı ve Villa Maça Kızı’nın yaratıcısı Sahir Erozan’ın bu çılgın fikri. Art Basel sırasında Akdeniz ruhunu Miami’ye taşıdı, ağırlıklı olarak yabancı misafirlerin bulunduğu 300 kişilik oturmalı aksam yemeğiyle başlayan davet 4 gün boyunca devam etti ülkemizin tanıtımı içinde çok değerliydi.

Kumsalda yer alan dev çadırın içi çini desenleriyle kaplıydı, masa örtüleri bile çini desenliydi. Desenler New York’ta yaşayan sanatçı Elif Uras’a aitti. Sadece 4 günlük pop-up mekân ise Mimar Ahmet Alataş’ın imzasını taşıyordu.

Art Basel Miami Beach, 2022'de The Margulies Collection at the Warehouse, Rubell Museum, Jorje M. Perez Collection, Perez Art Museum, De la Cruz Collection, The Craig Robins Collection ve Juan Carlos Maldonado Art Collection'un sergileri ile eşzamanlı olarak gerçekleşti. Bu müze ve koleksiyonlardan en dikkat çekici sergi de Perez Sanat Müzesi’ndeki Leandro Erlich: Liminal sergisiydi.

Rubell Museum’da Yayoi Kusama’nın Infinity Rooms and Narcissus Garden Eserleri

 

 The Margulies Collection at the Warehouse

Pérez Art Museum'da yer alan Leandro Erlich: Liminal sergisi çok ilginçti. 

Artbasel fuarına eşzamanlı olarak 12 fuar daha Miami de yer alıyordu. Bunlardan en eski olanı Art Miami & ContextArt’ta Gama Sanat Galerisi gördüğüm tek Türk galerisiydi. Sanatçı olarak Kadir Akyol, Alea Pınar Du Pre, İskender Giray, Tuba Demircioğlu, Filiz Hatipoğlu ve Evren Temel yer alıyordu. Hilton Asmus Gallery’de Bedri Baykam ve Yasemin Aslan Bakiri, Fremin Gallery’de Ardan Özmenoğlu, Galerie LeRoyer’de Ali Alışır, Steidel Contemporary’de Didem Yağcı gözüme çarpan Türk sanatçılardı. Untitled fuarında Zilberman Gallery güzel bir seçkiyle yer alıyordu.

 

Hilton Asmus Gallery’de Bedri Baykam eseri önünde Mustafa Taviloğlu ve Bedri Baykam ile

 

 

Fremin Gallery’de Ardan Özmenoğlu’nun ilk günden satılan eseri

Bir hafta boyunca Miami'de sanat maratonunda oradan oraya koşarak, sabahları kumlar üzerinde martılarla uzun yürüyüşler yaparak, Aralık ayında güneşin ve sanatın tadını çıkardık. Ayrılırken 2023’de tekrar buluşmak üzere martılar ve Miami ile vedalaştık.

Yazı ve Fotoğraflar: İnci Aksoy


Yorumlar (1)
MZ

Mine ZABCI

Sizi takip etmeğe çalıştım. Kısa anlaşılır ifadeler ile özetlenmiş makaleler yazı sanatının en anlaşılır örneğidirler. , görseller 🙏😍 Ardan Özenoğlu mükemmel bir eser yaratmış. Huzur verici ve modern. At heykeli ve siz oda ilgimi çekmişti. Kanada’lı Philip Guston ise çok beğendiğim bir sanatçı. Tiryaki olmasam da bende severim sigara içmeyi. PG ‘nın sigaraları resimlerini görme şansım RA idi. Teşekkür paylaşım için.


En Çok Okunanlar