5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Satış Rekorlarıyla Başlayan PARIS + par Art Basel’in Ardından | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

bir yıl önce

1970 yılından beri çağdaş sanat dünyasını bir araya getiren Art Basel fuarları bu sene takvimlerine Basel, Miami ve Hong Kong’dan sonra yeni bir şehir ekleyerek ilgiyi Paris’e yönlendirdi. Direktörlüğünü Clement Delepine’nin üstlendiği ‘PARIS +’ isimli fuar; sanatı moda ve tasarım ile birleştirdi. İsmindeki artı bu şekilde önem kazandı; PARIS + sadece bir sanat fuarından fazlası oldu. 

 

Francis Bacon’un Study for Portait of John Edwards isimli ünlü eseri New York’lu galeri Acquavella’da

Fuar, 19 Ekim tarihinde saat 10’da düzenlenen bir ön izlemeyle, yoğun bir kalabalığın ilgisiyle başladı. 20 Ekim’den 23 Ekim’e kadar genel ziyarete açıktı. 156 uluslararası galerinin katılımıyla gerçekleşen PARIS +, her disiplinden eserlere yer verdi. 

 

Fuarın ilgi odağı olan eserlerden biri, Shilpa Gupta – Untitled

30 ülkeden katılan galerilerin arasında Gagosian Gallery, Hauser&Wirth Gallery, Pace Gallery, Esther Schipper, Sadie Coles HQ, David Zwirner Gallery gibi büyük isimler de yer aldı. Fransız galerilerin de önemli rol oynadığı fuarda, yeni ve ‘yükselişte’ 16 galerinin oluşturduğu bir projeye de imza atıldı. BMW, Louis Vuitton, Tezos, Audemars Piguet, David Yurman, Groupe Galleries Lafayette, Vitra, Sonlorenzo, Lalique Art, Guerlain, Maison Ruinart gibi sponsor şirketlerin de fuar misafirlerine özel sunumları oldu. Ana sponsor Tezos’un Bal de la Marine’de yer verilen Tezos Konuşmacıları Serisi ile NFT dünyasının kapıları da ziyaretçilere açıldı. 

 

Sponsorlardan Louis Vuitton’un Yayoi Kusama ve Takashi Murakami ile partnerlik çalışmaları

Bu senenin başlarında Art Basel fuarlarının sahibi MCH Group, Fiac'ın Paris Grand Palais'teki yerini devralarak 48 yıllık tahtından indirdi. Sanat dünyasında büyük bir çalkalanmaya neden oldu. Şimdilik Grand Palaisin tadilatı bitmediği için ilk edisyonunda PARIS + fuarına Grand Palais Éphémère ev sahipliği yaptı. Sadece bu alanın içinde değil, eş zamanlı olarak bütün şehre yayılan bir sanat projesine de imza atılmış oldu. 

PARIS +’ın ilk senesi için düzenlenen bu proje Sites, Paris’in tarihi lokasyonlarından dördünü fuara entegre etti. Bu dört lokasyondan ilki, The Jardin des Tuileries, La Suite de l’Histoire isimli büyük çaplı 20 eserlik bir sergiye ev sahipliği yaptı. 

Romeo Mivekannin’in Les Noches isimli eseri The Jardin des Tuileries’de

Küratörlüğünü Les Abattoirs, Musée - Frac Occitanie Toulouse’nin direktörü Annabelle Ténèze’in üstlendiği sergi, Thaddeus Mosleynin heykel çalışmalarına yer vererek Musée national Eugène-Delacroix’da devam etti. İsrailli sanatçı Omer Fast’ın Karla isimli enstalasyon projesinin sunumu Chapelle des Petits-Augustins des Beaux-Arts de Paris’de yapıldı. 

Ugo Schiavi – Soulevement Effondrement

Place Vendôme’da Alicia Kwade’in şimdiye kadarki en büyük enstalasyonu Jerome Sans küratörlüğünde, Fransa’nın önemli galerilerinden Kamel Mennour’un desteğiyle sergilenerek Instagram’da en çok yer alan lokasyonlardan biri oldu. 

PARIS+ par Art Basel devam ederken şehrin kendi sanat dünyası da hızını kesmedi. Fuarla eşzamanlı olarak ziyaretçilerin gezebileceği onlarca sergi vardı. Grand Palais Immersif, Musée du Luxembourg, Beaux-Arts de Paris, Musée de l'Orangerie, Musée du Quai Branly - Jacques Chirac, Musée d'Art Moderne de Paris gibi galeri ve müzeler de şehre PARIS+ için gelenlere görülmesi gereken sergi seçenekleri sundu.

Alicja Kwade –  Au cours des Mondes Place Vendôme’da 

Dünyanın en büyük modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Centre Pompidou beş farklı sergiyle öne çıkarken Musee d’Orsay, Fransız sanatçı Rosa Bonheur’un kişisel bir sergisini ve ayrı olarak Edward Munch’ın eserlerini ziyaretçileri ile buluşturdu. Jeu de Paume, Musée national Picasso-Paris, Fondation Cartier pour l'art contemporain, Petit Palais, Musée Yves Saint Laurent, Fondation Pernod Ricard, Giacometti Institute gibi mekanlarda da önümüzdeki haftalarda ziyaret edilebilecek sergiler mevcut. 

PARIS+ par Art Basel uluslararası bir ilgiyle karşılanarak her kıtadan sanatseverleri bir araya getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron and Kültür Bakanı Rima Abdul Malak’ın da katıldığı fuar, ilk edisyonunda 40.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Art Basel’in global direktörü Marc Spiegler, bunun Art Basel için tarihi bir an olduğunu, dokuz ayda planlama ve hazırlığı tamamlanan PARIS+ için daha güzel bir açılış olamayacağını söyleyerek memnuniyetini belirtti. 

Lucio Fontana’nın ünlü eseri Concetto Spaziale, La Fine di Dio

23 Ekim’de sona eren PARIS + par Art Basel dünyanın dört bir yanından müzelerin ve sanat kurumlarının temsilcileri ve küratörlerini, öne çıkan koleksiyonerleri ağırlamasının yanı sıra, dikkat çekici satışlara imza attı. Art Basel’in son raporunda belirttiği üzere White Cube, Tracey Emin'in iki yeni tablosunu 750 bin ile 650 bin sterlin karşılığında satarken Lelong ve Gagosian da fuarın ilk günlerinde güzel satışlara imza attıklarını açıkladı. Sadie Coles, Alex Da Corte'nin bir tablosunu 100 bin dolara, Jonathan Lyndon Chase'in çalışmasını 55 bin dolara ve Alvaro Barrington'ın iki büyük ölçekli eserini, her biri 150 bin dolara sattı. Perrotin, Tavares Strachan'ın eserini 150 bin dolara, Emma Webster'ın eserini 100 bin - 150 bin dolara ve Susumu Kamijo'nun çalışmasını 130 bin dolara satıldığını bildirdi. Fuarın dikkat çeken diğer satışları arasında olan LGDR'nin standında bulunan Günther Uecker eseri (850 bin dolar) gibi yüksek bir fiyata alıcısını buldu. Yurt dışıyla ülkemizin sanat piyasasını mukayese ettiğimizde bu rakamları kıskanmamak elde değil!

Marian Goodman Gallery’de 110.000 USD’ye alıcısını bulan Paul Sietsema’nın Apology Painting isimli eseri

Fuarın en ilgi çeken eserlerinden Avustralyalı sanatçı Hans Ronald Mueck'a ait hiperrealist heykel

Sanat dolu bir haftanın ardından Art Basel Miami Beach’de buluşmak üzere Paris’den ayrıldık.

Yazı: İnci Aksoy


Yorumlar (1)
NA

Nurdan Ates

Çok teşekkürler.Böyle müthiş bir etkinliği ,sayenizde gezmiş kadar olduk .


En Çok Okunanlar